Парламентарната комисия по културата и медиите обсъди на първо четене законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти на "Възраждане" и не го прие.
Само двама депутати гласуваха "за", шестима - "против" и двама - "въздържал се", информира БНР.
Вносителят на законопроекта - лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, заяви:
"Целта на този закон е да защитава националната сигурност на Република България, като изисква публично разкриване на лица, които защитават чужди национални или корпоративни интереси или получават чуждестранно финансиране за тези цели. Този законопроект е внесен за четвърти път, ще бъде внесен и в следващото Народно събрание и ще бъде внасян дотогава, докато бъде приет".
Манол Пейков от "Продължаваме промяната - Демократична България" опонира на Костадинов:
"България наистина има много тежък проблем с чуждестранното влияние, проядена е от чуждестранно влияние и г-н Костадинов и неговата партия са флагман на това чуждестранно влияние. То идва от Русия и се нарича хибридна пропаганда. Това, че законът е взаимстван от американския закон, е естествено откровена лъжа".
Законопроектът предвижда задължителна регистрация на всички лица и организации, в това число политици и политически партии, които получават чуждестранно финансиране, с цел да се осигури пълна прозрачност и публичност на източниците на тези средства и целите, за които се използват, подчертават от "Възраждане". Като чуждестранен агент се смята човек, получил средства за обучения, семинари, образователни курсове и социални дейности, информира darik.bg.
Ако обаче чуждестранното финансиране не бъде обявено, е заложена и глоба от 1000 до 20 000 лева, се посочва в законопроекта на партията на Костадин Костадинов.
Законът за чуждестранните агенти прави изключение за финансиране по линия на Европейския съюз, за религиозна дейност, спорт, застраховане и хазарт.
От няколко месеца виждаме как през различни закони се прокарват различни репресивни мерки, каза Стоян Михалев (ПП-ДБ). „През един закон се прокарва преследването на учителите, през друг закон се прокарва преследването на лекарите. През трети закон започват да се прокарват заплахи и разделение на обществото така, защото всички да се изострят едни срещу други и хората да ги е страх да изразяват дори свободно мнението си“, посочи той, цитиран от offnews.bg.
По време на заседанието на комисията Тома Биков (ГЕРБ-СДС) каза, че е против този законопроект. „За мен е важно, когато се приемат някакви закони, те наистина да отразяват обществената необходимост от тях. За мен няма никаква необходимост от това някой да си пише на сайта откъде получава финансиране“, каза той. Според него думата „агент" на български език има различна конотация от „agent“ на английски. „Ако тръгнем с мотивацията да заклеймим някого като шпионин, като изменник на родината, като нещо, което трябва да бъде сложено върху него клеймо и печат, за мен нищо добро няма да произлезе“, посочи Биков.
„Има в момента действащ закон, който изяснява източниците на приходите за медиите. Друг въпрос е как се прилага и как действа“, отбеляза Димитър Николов (ГЕРБ-СДС). Няма да подкрепя този законопроект по много причини, но преди всичко – защото смятам, че това е репресивен закон, каза Петър Николов (ГЕРБ-СДС)
„От Движението за права и свободи не подкрепяме закона, защото в българското общество разделителните линии са достатъчни по много причини. Този закон отново ни поставя пред едно изпитание – да въведем нови разломи, от които нямаме нужда“, посочи Хюсеин Хафъзов (ДПС).
Любен Дилов-син (ГЕРБ-СДС) отбеляза, че ще гласува „въздържал се“. Негативното звучене на думата „агент“ наистина е факт, който не може да бъде заобиколен, посочи той. Според него този законопроект няма да може да осветли нерегламентираното финансиране на медии и на влияние. Любен Дилов-син разказа, че се готви нов закон за меценатството за следващия парламент. „Този закон ще влезе, в този си вид, в пряка колизия с много членове на този закон, който ние готвим в момента“, каза той. Отбеляза, че закон за публичност на лобизма би могъл да изсветли много от механизмите, визирани от вносителите на законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти.
Катя Кайрякова ("БСП за България") също отбеляза, че ще гласува с „въздържал се“. „По принцип, като дух приемам това, че обществото ни е подложено на много силно влияние. Но има някои неща в текстовете вътре, които ме смущават и подлежат на дискусия и обсъждане“, посочи тя.
В рамките на днешното заседание парламентарната комисия по културата и медиите прие на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето, внесен от Тошко Йорданов от "Има такъв народ" и група народни представители.
М.Л.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.