Тази година на 4 октомври се навършват 121 години от рождението на на „бащата на компютъра“ Джон Атанасов. Създателят на компютърната революция в Съединените щати, Джон Атанасов не само се гордее с българските си корени, но никога не прекъсва връзката с родината си.
В Ямбол и село Бояджик, откъдето е родом бащата на Джон Атанасов Иван Атанасов, започват събитията, посветени на 121-вата година от рождението на Джон Атанасов. По повод годишнината е предвидена тридневна програма, подготвена от териториалната организация на Научно-техническите съюзи в Ямбол и община Тунджа.
Събитията по отбелязването на годишнината ще започнат днес с откриването на фото-документалната изложбата „Джон Атанасов – бащата на компютъра“, която проследява посещенията му в Ямбол и в село Бояджик – родното място на неговия баща.
Лекция на тема "Какво не знаем за космоса и космическите технологии" ще изнесе проф. Гаро Мардиросян от Института по космически изследвания и технологии при Българската академия на науките , поясни пред БНР Милен Михайлов, управител на НТС- Ямбол:
"На 3 октомври ще се състои 20-ото поред издание на състезанието по информационни технологии "Джон Атанасов – бащата на компютъра", като награждаването ще се състои в петък в село Бояджик по време на празничната програма", поясни Михайлов.
На 4 октомври пред паметника на Джон Атанасов в село Бояджик ще бъдат поднесени венци и цветя. Сутринта в градския парк на Ямбол ще се състои традиционния лекоатлетическия крос, посветен на "бащата на компютъра". Кросът се организира за 12-и път и е за ученици от трети до осми клас.
Фамилната история на рода Атанасови е много интересна.
Бащата на Джон Атанасов Иван Атанасов остава сирак една 13-годишен. Това е причината през 1889 г. той заедно с чичо си да емигрира в САЩ. Там Иван Атанасов среща любовта на живота си в лицето на учителката по математика Ива Лусена. Те живеят и работят нв Хамилтън, Ню Йорк , а на 4 октомври 1903 г. им се ражда син, когото кръщават Джон Винсънт Атанасов. Иван Атанасов, който е електоринженер, намира добре платена работа във щата Флодира.
Семейството се превръща в сензация за малкия град Брюстър, където е домът им, тъй като само те имат електричество в къщата си.
Джон също попива от баща си знания по електроинженерството и бързо се научава да поправя осветлението.
Бащата на Джон още от рано открива влечението на сина си по математиката и затова му купува сметачна линия, която завладява ума на Джон, който след време ще направи своите открития в тригонометрията. А майка му засилва интереса към математиката и също е в основата на това Джон да завърши с отличие по математика и природни науки за две години средното си образование. Джон завършва университета в Гейнсвил, Флорида, с бакалавърска степен по електроинженерство. След това става магистър по математика в колежа в Айова и докторант в университата в Уисконсин.
В края на 30-те години на ХХ век Джон Атанасов започва да разработва компютъра, като прави проучванията си върху цифровите електронни компоненти. През декември 1939 г. заедно с Клифърд Бери създава прототипа на първия компютър , който е напълно завършен през 1942 г. Това е компютърна революция, тъй като машината на Джон Атанасов може да чете и записва многократно в цифрова памет носители на данни.
Джон Атанасов е признат за създателя на компютъра през 1973 г.
Той никога не губи корените си и връзката с България, където се връща за пръв път през 1970 г по покана на БАН. Удостоен е с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ I степен.
Най-голямата награда, получава приживе, е Националният медал за наука и технологии, който му е присъден от Джордж Буш-старши през 1990 г.
При второ си посещение в България през 1985 г. посещава и родното място на баща си, където му връчват ключът на „Почетен гражданин на град Ямбол“. Награден е от държавата с орден „Народна република България“, първа стерен.
От 1988 г. името на Джон Атанасов вече е и в Космоса – на негово име е наречен първият астероид, открит от българи в Астрономическата обсерватория „Рожен“.
Върхът Атанасов нунатак в Антарктика е наименуван в негова чест през 2002 г.
След дълго боледуване през 1995 г. „бащата на компютъра“ умира на 91-годишна възраст в дома си в Мериленд.
През 2003 г. е учредена награда „Джон Атанасов“, която се връчва ежегодно. През 2007 г. 4 октомври е обявен за Ден на информационното общество – професионален празник на специалистите по компютърна техника, информационни технологии и автоматика в България.
На Джон Атанасов е наречена улица в квартал „Кръстова вада“ в София . Паметници на Джон Атанасов има в София (пред Телефонната палата), построен с дарения на стойност над 160 000 лв. и открит през октомври 2003 г., и в с. Бояджик.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.