„Бежанци и мигранти - памет за родните места на предците“ е темата на кръгла маса, организирана от Историческия музей в Свиленград днес в новоизградената зала на културното средище.
Във форума ще участва проф. д.ист.н. Светослав Елдъров от Института по балканистика с Център по тракология при БАН, автор на 12 монографии, на множество публикации по историята на България и Балканите през ХІХ-ХХ век, националноосвободителното движение на македонските и тракийските българи, българската военна и църковна история. Пред участниците ще говори и доц. д-р Валентина Райчева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, изследовател на културни специфики на етнични и конфесионални общности, българската диаспора, културно наследство и идентичност, интеркултурни взаимодействия, миграции и мобилност.
Според изследователи 80% от населението на Свиленград са наследници на тракийски бежанци, намерили убежище след Междусъюзническата война, а по-късно и след Първата световна война . Свиленград приема на своя територия около 10 000 бежанци. За тях се издигат палатки, организират се безплатни трапезарии и санитарни пунуктове , строят се жилища. На два пъти в града е обявявана хуманитарна криза , но нито един бежанец не е върнат.
За струпването на бежанци в Свиленград и възникналите проблеми пишат вестниците „Мир“, „Нова България“, „Борба“, “Воля“, „Варненски новини“, издания на БЧК.
На територията на тогавашната Свиленградска околия през периода 1924 – 1926 г били настанени нови 1360 семейства от Източна и Западна Тракия, които пускат корени и изграждат нови бежански квартали в 5 селища с общо 305 къщи. Бежанците обогатяват местния бит и култура , носят влиянието на своите родни места. Това създава условия за запазване на техния автентичен бит и култура, които се предават и на сегашните поколения, казва директорът на Историческия музей в Свиленград Елена Митева, член на СБЖ.
Форумът по актуалната и днес тема е част от програмата за отбелязване на Деня на Свиленград -5 октомври.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.