МФЖ по повод 1 г. от войната в Газа: Международната общност да поеме отговорността си

  • 06.10.2024
  • ifj.org
Поклонение за двама журналисти, рботили за катарската телевизия "Ал Джазира" и убити по време на работа при удар по бежански лагер в Газа през юли т. г. Снимка: ifj.org

Една година след 7 октомври 2023 г., когато на терористичната атака на "Хамас" Израел отговори с мащабна, неспираща и досега война в Газа, довела до над 40 000 убити, сред тях и над 130 журналисти, генералният секретар на Международната федерация на журналистите (МФЖ) Антони Беланже настоя международната общност да поеме своята отговорност.

В своя статия на сайта на МФЖ Антони Беланже осъжда парализата на ООН и липсата на действия от страна на международната общност, които да са способни да спрат войната и неимоверните жертви сред мирното население. Той пише:

От 7 октомври 2023 г. в Палестина се виждат само нюанси на черното. За 12 месеца МФЖ, световна организация, представляваща 600 000 медийни професионалисти в 150 страни (СБЖ  неин колективен член), регистрира най-малко 138 смъртни случая на журналисти по време на войната в Газа. От тях 128 са палестинци, петима ливанци, четирима израелци и един сириец. Този брой на загиналите представлява най-кървавият период в историята на журналистиката. За сравнение, другият голям конфликт в света между Украйна и Русия доведе до смъртта на 18 украински журналисти след 32 месеца конфликт, пише сайтът н МФЖ. (Не са споменати жертвите сред руските военни кореспонденти - б. р.).

Разследванията на МФЖ, одъществени с помощта на нейния палестински филиал – Синдиката на палестинските журналисти (PJS), ясно показват, че много от тези жертви са били мишена на израелската армия – практика, която Международният съд още през октомври 2023 г. настоя да се прекрати, както повелява международното право.

Войната в Газа – сега разпространена и в Ливан – е по волята на правителството на израелския премиер Бенямин Нетаняху. Той погазва международните конвенции и дори си позволи да се хвали с военните си действия срещу цивилни пред Общото събрание на ООН, пише сайтът на МФЖ. Неговият претекст е „борба с тероризма“. И все пак след американските конфликти в Ирак и Афганистан анализът показва, че безразборната война и произволните удари за борба с тероризма са напълно контрапродуктивни. Доказателствата сочат, че те укрепват радикалните идеологии и засилват действията на самите организации, на които са предназначени да се противопоставят. Освен това тези безразборни атаки срещу цивилни създават поне две поколения, зредени с омраза и негодувание срещу агресорите и техните потомци.

От октомври 2023 г. МФЖ е отправяла многократни призиви към ООН. Настоявала е за прекратяване на огъня, за да се позволи на цивилните да напуснат ивицата Газа (площ от около 365 km2, една трета от размера на Париж).

МФЖ е призовавала хуманитарната и логистична помощ да бъдат доставени възможно най-близо до населението, включително и предпазни средства за журналистите. МФЖ се е присъединявала към призива чуждестранни журналисти и медийни работници да бъдат допуснати в анклава, за да документират войната. Нищо от това не е осъществено.

Правителството на Нетаняху остава непроницаемо, въпреки непрестанните действия на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш. В нагло неподчинение Израел нареди на армията си да продължи с ударите – армия, финансирана главно от Съединените щати (68%) и Германия (30%).

Дехуманизация

След смъртоносната атака, извършена от "Хамас" в Южен Израел на 7 октомври м. г., оставила над 1200 жертви и 251 заложници в плен, МФЖ призова журналистите по света да уважават истината и да проверяват фактите – не на последно място заради публикацията на една от най-големите „фалшиви новини“ от последните десетилетия за така наречените обезглавени бебета. Оттогава бушуват дебати в редакционните отдели. Някои се страхуват да бъдат етикетирани като "пропалестински". Други, че изпълняват заповедите на Израел.

Една от последиците от този малоумен начин за упражняване на професията е един вид автоцензура, която доведе до пълната дехуманизация на палестинския народ. Палестинците нямат кой друг да разкаже историята на ежедневния им кошмар – затова трябва да го правят сами. Когато интернет връзките са разрешени или работят, единственият начин светът да бъде информиран е чрез публикации в платформите за социални мрежи на журналисти от Газа.

По-голямата част от световните медии на практика са откъснати от огромна новинарска история, чиито ежедневни ужаси подминават. Единствените им достъпни източници са журналистите, които са членове на PJS и МФЖ, които поемат всички рискове да снимат и снимат с телефоните си. Те са единствените, които са в състояние да изпълнят мисията си, предоставяйки информация от бойния фронт, въпреки че им липсва всичко, освен най-важното, за което трябва да плащат скъпо и прескъпо на черния пазар.

От израелска страна дехуманизирането на палестинските цивилни е организирано от самите журналисти. В интервю за AFP, един от израелските журналисти на Канал 14, Халел Битън-Розен, заяви направо, че неговата работа се фокусира върху „подкрепа на бойните сили, които защитават страната и нейните граждани от подлите терористи, извършили „ужасното клане ''.

Това автоцензура ли е или пропаганда? За щастие много журналисти, които заслужават тази титла, поемат мисията си с професионализъм и ретранслират работата на своите колеги в Газа, като същевременно сверяват източниците си с официалните съобщения на двете воюващи страни.

Центрове за солидарност към медиите

От своя страна МФЖ и членуващите в нея синдикати събраха няколкостотин хиляди евро за журналистите в Газа чрез своя Международен фонд за безопасност. В края на юли МФЖ откри първия медиен център за солидарност в южната част на анклава, в района на Хан Юнис. Броят на центровете сега се е увеличил до два, с помощта по-специално на ЮНЕСКО, но това далеч не е достатъчно.

Журналистите от Газа са решени да разказват своята история и докато това е така, задължение на МФЖ е да ги подкрепя в това по какъвто и да е начин.

В навечерието на първата годишнина от ужасното нападение от 7 октомври м. г. е ясно, че тази война има потенциала да разкрие трагичните недостатъци на Обединените нации, точно както Втората световна война направи с Обществото на нациите. Съветът за сигурност на ООН е парализиран, склеротичен и безсилен пред израелското правителство, което се радва на скандална безнаказаност.

Когато прахът се утаи от развалините на Газа, историците от 30-те години на XXI век ще издадат строга присъда на международната общност, ако тя все още заслужава това име – толкова разделен е светът, особено големите световни „сили“. Западът и арабският свят в най-добрия случай са издали слаби и несвързани декларации, а в най-лошия са финансирали въоръжаването на израелското правителство.

Международната общност трябва да поеме своите отговорности – и колкото по-скоро, толкова по-добре. Ако международното правосъдие изпълни задълженията си, лидерите на Израел и "Хамас" трябва да бъдат на подсъдимата скамейка с обвинения, вариращи от военни престъпления до престъпления срещу човечеството. Много други политически лидери трябва да се явят за съучастие в тези престъпления.

"Освен от нашите колеги от МФЖ, ние вече не очакваме нищо от никого“, оплака се палестински журналист в Газа през септември. „Има толкова много смъртни случаи, че вече няма какво да губим, дори живота си. Ако адът съществува, мисля, че живея в него в момента. Това е истинско клане. Това е отвъд въображението на всеки, който не е тук."

С този цитат от палестински журналист завършва статията на генералния секретар на МФЖ Антони Бланже на сайта на МФЖ.