Руският регулатор "Роскомнадзор" е създал регистър на интернет авторите

  • 14.10.2024
  • ruj.ru
  • Розалина Евдокимова

Ако повече от десет хиляди души са се абонирали за страницата на даден потребител в социална мрежа, то той е длъжен да подаде информация за себе си в руския регулатор "Роскомнадзор". На сайта си ведомството щяло да поддържа специален регистър на популярните блогъри.

За това съобщава ruj.ru, позовавайки се на органа на руския парламент (Държавната дума) „Парламентарен вестник“, който разяснява защо е било необходимо  нововъведението и какво ще се случи с онези, които не съобщят на държавата за себе си.

Защо е необходимо това?

По брой на своите читатели, зрители и абонати някои блогъри биха могли да се състезават с официалните медии, но за разлика от медиите, те не носят отговорност за информациите, която са публикували. Фалшивите новини често се разпространяват чрез социалните мрежи и обикновено се прави анонимно. За да не се случи това, в края на тазгодишната пролетна сесия руските депутати са приели промени в закона за съобщенията.

„Излизането от анонимност следва общата логика на законодателните решения за сигурността на цифровата среда“ – е обяснил ръководителят на Комитета по информационни технологии на Държавната дума Александър Хинщейн пред медиите.

А що се отнася до военните кореспонденти, повечето от тях управляват личните си канали от свое име и без да крият лицата си, са отбелязали депутатите по време на разглеждането на законопроекта. Освен това, според Александър Хинщейн, личните данни на авторите нямало да бъдат публикувани в публичното пространство, но ще се съхраняват на защитен сървър в "Роскомнодзор".

Задължителното предоставяне на информация на "Роскомнадзор" щяло да влезе в сила на 1 ноември 2024 година. Агенцията е разработила процедура за регистриране на собственици на блогове, а МС е определил вида на информацията, която трябва да бъде предадена.

Проектите на ведомствените заповеди и постановленията на руското правителство подлежали на обществено обсъждане до 31 октомври. В рамките на три дни след набиране на десет хиляди абонати, собствениците на публични страници и канали трябвало да изпратят името и индекса на личната си страница, както и информация за себе си, в "Роскомнадзор". Изискването важало както за руснаци, така и за чужденци и юридически лица.

 

Свят