„Ти много внимавай!" - се заканил кметът на шуменското село Никола Козлево на нашата колежка, разследващата журналистка от платформата „За истината“ и независимия сайт Radian.bg Дияна Желязкова, която е и член на УС на СБЖ. А кметът на село Долно Осеново край Симитли заплашил журналистката от „Свободна Европа" Дамяна Велева, че ще ѝ вземе и ще хвърли телефона, с който снимала и записвала. И двете правели репортажи от гласуването в изборите на 27 октомври.
Репортерката на платформата за разследваща журналистика „За истината“ и независимия сайт Radian.bg Дияна Желязкова, която е и член на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти (СБЖ), е била заплашена от кмета на община Никола Козлево Исмаил Ибрям, докато е проверявала сигнал за нарушения в с. Вълнари по време на гласуването в парламентарните избори на 27 октомври.
Желязкова е била в селото, тъй като в Районната избирателна комисия в Шумен е била подадена жалба за това, че в нарушение на изборния закон в секцията не е осигурена тайната на вота, а кметът на общината следи хода на гласуването.
„На място вече бяха пристигнали членове на Районната избирателна комисия и секретарят й Ахмед Джамбазов“, каза Желязкова. Според подадената жалба, кметът на Никола Козлево Исмаил Ибрям е премахнал завесата на тъмната стаичка, която при това се оказа напълно прозрачна. Освен това, според членовете на секционната избирателна комисия, самият Ибрям непрекъснато е влизал в изборната секция, явно за да следи гласуването, както се притесняват местните хора.
На въпрос на Дияна Желязкова защо дежурният полицай не е възпрепятства влизането на кмета в сецията, от полицейския участък обясниха, че полицията не може да се намеси, ако не бъде сезирана от председателя на изборната комисия. Компетентният орган по закон е секционната комисия, ако те потърсят съдействие от полицай, тогава той може да се намеси“, обясниха от ОДМВР. Председателката на комисията обаче явно не е сезирала дежурния полицай, а по-късно отказа за разговаря с журналистката.
„Докато проверявах случая, Исмаил Ибрям отново влезе в секцията и размахвайки пръст, два пъти повтори пред всички присъстващи „Ти много внимавай!“, разказа още Желязкова. На това предупреждение не реагира нито един от членовете на комисията. След това са разказали, че въпреки многократните предупреждения, Исмаил Ибрям е стоял в секцията от началото на изборния ден.
Заради отправените заплахи, Дияна Желязкова е подала жалба в полицейския участък в Никола Козлево. По-късно на място е дошъл и директорът на Областната дирекция на МВР в Шумен Георги Гендов.
Междувременно журналистка от "Свободна Европа" Дамяна Велева също е била заплашвана, докато прави репортаж за гласуването в благоевградското село Долно Осеново, което се намира в община Симитли.
Самата журналистка разказва: „Току-що съм пристигнала на площада в селото и съм извадила телефона си, за да снимам входа на секциите. Когато ме виждат, мъжете (бел. ред. - в района на секцията) се развикват да не снимам. Няма обяснение защо. Казвам им, че съм журналистка, включвам диктофона на телефона си. Обяснявам, че планирам да правя репортаж вътре от секцията".
Велева разпознава един от тримата мъже, които не са искали тя да снима. Това е кметът на селото Алекси Крънчев. Той ѝ казал, че не му е приятно журналист да е в селото от сутринта и да пише глупости. Когато видял, че Велева записва разговора, той я заплашил, че ще ѝ вземе телефона и ще го хвърли. В заплахите се включили още няколко мъже. В крайна сметка обстановката се успокоила.
Журналистката обаче забелязала една забранена от избирателната комисия практика - придружители помагат на възрастни хора да гласуват, като някои дори стоят до тях пред машините. В повечето случаи един и същи мъж помага на възрастните, като той оправдава действията си с това, че те имат здравословни проблеми или се притесняват да не объркат нещо.
След като Велева пита членове на секционната комисия защо допускат това, те ѝ отговорили, че ако не дават на хората да влизат с придружител, няма да гласуват и ще падне активността.
Кеворк Кеворкян: Милостиво за водещите
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.