Жозеп Борел и Вера Йоурова със съвместна позиция против насилието над журналисти и неговата безнаказаност

  • 01.11.2024
  • ec.europa.eu
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел

В навечерието на 2 ноември, когато се отбелязва Международният ден за прекратяване на безнаказаността на престъпленията срещу журналисти, върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел заедно със зам.-председателката на Еврокомисията по въпросите на ценностите и прозрачността Вера Йоурова, излязоха със специална позиция.

В позицията на Жозеп Борел и Вера Йоурова, публикувана на сайта на Европейската комисия, се изтъква:

„Вече за 10-и път се отблелязва Международният ден за прекратяване на безнаказаността по престъпленията срещу журналисти. Ние отдаваме почит към безстрашните репортери и журналисти на първа линия, отразяващи конфликти, кризи и извънредни ситуации. Тяхната работа е от съществено значение за разкриването на нарушения на правата на човека, злоупотреби и военни престъпления, които иначе биха останали скрити от обществения поглед.

Безпрецедентното нарастване на убийствата на журналисти през последната година е разтърсващо и неприемливо. В Газа виждаме несравними жертви на журналистите, които са изправени пред изключителни смъртоносни опасности, само и само да предоставят надеждни новини на света при липса на необходимата защита и като се имат предвид неоправданите ограничения, наложени на достъпа на чуждестранни медии.

Украинските журналисти продължават да бъдат обект на насилие, тормоз и произволни задържания от Русия и проруските сили. В Ливан, Мианмар, Йемен и извън тях журналисти смело съобщават за страданието на милиони цивилни, попаднали в кръстосания огън между воюващите страни. В Судан достъпът на журналисти е толкова компрометиран, че е почти невъзможно да се документират жестокостите на продължаващата война.

ЕС категорично осъжда нападенията срещу журналисти и отново призовава за спешни и ефективни действия за защита на журналистите и медийните работници. Международното хуманитарно право е ясно: журналистите и медийните работници са цивилни и трябва да бъдат защитени по всяко време. Умишленото насочване към журналисти е военно престъпление съгласно международното хуманитарно право. Насилието срещу журналисти, заплахите и тормозът подхранват атмосфера на страх и автоцензура, като дори тласкат нарастващ брой журналисти към изгнание.

Ако не се предприемат мерки, насилието срещу журналисти ще продължи, намалявайки допълнително пространството за свободни и независими медии и подкопавайки правото на гражданите на информация. Призоваваме всички държави да разследват тези инциденти бързо, ефективно и безпристрастно."

ЕС се ангажира да работи с партньори по целия свят за изграждане на политическа подкрепа и мобилизиране на ресурси за изпълнение на целите на Плана за действие на ООН относно безопасността на журналистите и проблема с безнаказаността. Освен това ЕС предоставя пряка подкрепа на журналисти в риск чрез механизма за защита на човешките права ProtectDefenders.eu.

За да бъдат подобрени медийният плурализъм и независимостта на медиите в ЕС, бе приет Европейският акт за свободата на медиите, както и пакет за справяне със стратегическите съдебни дела срещу участието на обществеността (SLAPPs). Утвърдена е и Препоръка относно безопасността на журналистите.

Европейската комисия също така продължава да следи развитието, свързано със свободата и плурализма на медиите във всички държави членки и някои страни от процеса на разширяване чрез годишните доклади за върховенството на закона. Европейският център за свобода на печата и медиите (ECPMF), съфинансиран от Европейската комисия, има за цел да се справи с нарушенията на медийната свобода и плурализма в ЕС и страните кандидатки.