Най-престижната френска литературна награда „Гонкур" за роман отиде при френско-алжирския автор Камел Дауд, съобщи АФП. Той беше отличен за романа си "Хурии" (Houris), издаден от „Галимар".
Сюжетът на романа проследява историята на кръвопролитията по време на Гражданската война в Алжир (1992-2002 г.), известна като „черното десетилетие“ на Алжир, информира france24.com.
Много съм щастлив, клише е, но друго не мога да кажа, коментира 54-годишният писател в ресторант „ Друан" в Париж, където се обявяват носителите на литературните награди „Гонкур" и „Ренодо".
Дауд е избран за носител на наградата „Гонкур" за роман още с първото гласуване, печелейки шест гласа срещу само два за Елен Годи, един за Сандрин Колет и един за Гаел Фей, обяви президентът на академията „Гонкур" - писателят Филип Клодел.
„Академията "Гонкур" коронова книгата на Камел Дауд, в която лиричното е в спор с трагичното, където се издига гласът на страданието, свързано с най-мрачния период в историята на Алжир, особено от гледна точка на жените", каза още Клодел.
Хуриите са девойките, които според исляма са обещани в Рая. Романът на Дауд проследява съдбата на младо момиче, което оставя нямо, след като един от ислямистите прерязва гърлото му на 31 декември 1999 г. Писателят е избрал жена разказвач, а мястото на действието е Оран - градът, в който Дауд е работил като журналист по време на Гражданската война.
„Хурии" е третият роман на Дауд и първият, издаден от „Галимар". През октомври той получи наградата на читателите „Ландерно". Книгите му не могат да бъдат издавани в Алжир заради закон, забраняващ творчество, посветено на темата за Гражданската война.
Дауд благодари на Франция, „държавата, която защитава писателите" и която Х „му е дала свободата да пише". За да пише, човек има нужда от три неща - маса, стол и държава. Имам и трите, каза носителят на „Гонкур" в благодарствената си реч.
Това е книга, която ние сме изживели, коментира Дауд сюжета на своя роман.
Пред АФП издателят Антоан Галимар изрази съжаление от факта, че книгата няма да бъде разпространявана в Алжир.
Главната героиня в „Хурии", която носи името Об (aube от фр. зора) е метафора на всички жени, включително на тази, която се разсъблече в университет в Иран и която беше задържана от властите, заяви Камел Дауд.
През 2016 г. след масово сексуално насилие над жени от арабски мигранти в германския град Кьолн Дауд написа статия, публикувана в Ню Йорк Таймс под заглавие "Сексуалната мизерия на арабския свят".
Писателят, който е и журналист и колумнишст, предизвика полемика с анализите си на обществото в Алжир и други места в арабския свят.
М.Л.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.