Създават с конкурс нова интерактивна експозиция в Исторически музей в Димитровград

  • 05.11.2024
  • СБЖ
  • Златка Михайлова

Община Димитровград обяви конкурс за създаване на съвременно художествено-пространствено оформление и представяне на постоянната експозиция на Историческия музей в Димитровград.

Основната цел е експозицията да бъде преобразена в модерна и интерактивна постоянна изложба в съответствие с водещите световни музейни стандарти. Идеята е музеят да се позиционира сред основните туристически забележителности в България, да се повиши посещаемостта от българи и чужденци. Проектът ще допринесе за социализацията и популяризирането на експозициите, музея и историята на България от близкото минало като цяло.

Участниците в конкурса могат да използват интерактивни и дигитални средства и похвати за интерпретация на културното наследство съгласно последните тенденции в и съвременните достижения на музейното дело.

Основен исторически консултант по този проект е Институтът за изследване на близкото минало , чиято мисия е да стимулира и подпомага изучаването на най-близката и съвременна история на България.Стремежът на общността от учени, обединена в Института, е да помогне на младите хора в България и на всеки любознателен човек да получат адекватно познание за отминалото време.

Конкурсът е в две фази : изготвяне на идеен проект за постоянна експозиция с фокус върху посетителското преживяване чрез съвременно художествено-пространствено оформяне и представяне на съдържанието по съвременен начин ; реализация на проекта от победителя в конкурса с допълнително финансиране от Фондация „Америка за България”.

Музеят в Димитровград е създаден през 1951 г. Сградата , проектирана от арх. Красимир Шопов, е построена през 1969 г. Първият у нас музей за съвременна история има за задача да покаже изграждането и развитието на новия град, превърнал се в символ на социализма. В него се пазят вещи, фотографии и свидетелства, които описват историята на селищата, образували днешен Димитровград. Посетителите могат да видят оригинални документи за създаването и изграждането на града, неговото развитие, бригадирското движение, писма, протоколи, архитектурни планове, снимки и предмети от бита.

През 1983 г. тогавашният Комитет за култура променя профила му в „Музей на младежкото бригадирско движение в България“. От 1998 г. обектът се именува Исторически музей – Димитровград. Бъдещата експозиция не трябва да героизира и идеализира миналото, а да го драматизира, за да стимулира размисъл и поучителен разговор, казват от Института за изследване на близкото минало.