Протест провали премиерата на пиесата, режисирана от Джон Малкович. Искат оставката на директора на Народния театър

  • 07.11.2024
  • БНР/ Би Ти Ви/ БГНЕС/Свободна Европа

Протест срещу премиерата на постановката „Оръжията и човекът“, режисирана от Джон Малкович, се проведе в четвъртък вечерта пред Народния театър „Иван Вазов“ в София.

Протестиращите поискаха оставката на директора на театъра Васил Василев заради пиесата, която според тях е „антибългарска“. Василев излезе, за да говори с тях, но част от демонстрантите започнаха да го блъскат и нападат физически и той беше върнат обратно в сградата, информира и Свободна Европа.

Протестиращите не допускаха зрителите със закупени билети за премиерата на представлението да влязат в сградата на театъра, съобщи БНР. Това наложи директорът Василев да покаже постановката само пред журналисти и да я излъчи на живо на страницата на театъра във фейсбук.

Според информацията на националното радио демонстрантите са наричали хората с билети за пиесата „предатели“ и са ги заплашвали със саморазправа. Стигнало се е и до физически сблъсъци.

Както вече ви информира сайтът на СБЖ решението да бъде поставена тази пиеса събуди остро недоволство. Особено остра бе реакцията на Съюза на българските писатели. „Ние, българските писатели, сме наясно, че изборът точно на тази пиеса от пъстрото драматургично творчество на Б. Шоу не е случаен. Това е открита инсинуация срещу страната и народа ни, зъл цинизъм и гавра с хилядите жертви, паднали по фронтовете за свободата и съединението на родината. Позорът, който се излива върху народа ни е с ваше съгласие и съучастие, господа управляващи! Ваша е и отговорността пред паметта на героите и пред историята. Тя няма да отмине нито услужливците, довели в Народния театър Джон Малкович и осигурили му сочен хонорар за ругатнята, която се готви да ни отправи от неговата сцена, нито онези, които пресътворяват „с талант и вдъхновение“ това „позорище“. Мераклиите да се „посмеят“ по този недопустим начин с търпението ни не са добре дошли тук. Мястото на такива „творби“ не е в България“, подчертават от Съюза.

Реагираха и българите отвъд океана. Македоно-българската фондация „Гоце Делчев“ изпрати писмо до директора на театъра Васил Василев.. В него се казва, че „поставянето на тази пиеса в рамките на днешната външно политическа обстановка, е форма на културно поругаване на българската колективна памет по един напълно неприемлив начин“. В писмото се обръща внимание и на обстановката на Балканите, където в някои държави подобен тип представления дават основание за антибългарска политика. „В такава международна среда, сме сигурни, че даже споменатата пиеса да има художествени измерения и атрибути, те няма да бъдат разбрани и оценени, а ще бъдат използвани отново от външни на нашето общество сили, да сеят омраза и разделение сред нас, а и сред нашите европейски партньори и приятели“, подчертават от фондацията.

Пиесата на Бърнард Шоу е била сваляна от сцена във Виена и Берлин след протести на български студенти. Самият автор е с много противоречива биография заради подкрепата си за сталинисткия терор през 30-те години на ХХ век, когато милиони съветски граждани загиват,  припомня БГНЕС.

На тези нападки Малкович отговори, че може „само да се забавлява“ с твърдението, че би дошъл в България, за да постави пиеса, с която да се присмива на България.

Премиерата на „Оръжията и човекът“ беше насрочена за четвъртък, 7 ноември. В същия ден националистическите организации „ВЗРО Въртоп“, „Национално пробуждане“, „Младежи за България“ и „Куберовъ воинъ“ организираха протест пред Народния театър в опит да възпрепятстват провеждането на събитието.

В протеста се включиха много хора. Те носеха плакати с надписи „Вън „Оръжията и човекът“ от Народния театър“, „Гавра“ и „Позор“. Част от плакатите призоваваха да се подпише петиция против „антибългарската пиеса“.

Кадри на бТВ и Нова телевизия показаха как директорът Васил Василев излиза при протестиращите, а те започват да го блъскат.

Няколко души нахлуха в сградата на театъра, но бяха изведени от полицията, предаде бТВ.

Според информация на БНР режисьорът Теодор Ушев също е бил нападнат от протестиращите, докато е излизал от сградата. Част от демонстрантите са го замеряли с предмети и са го гонили по близките улици.

„Срамно е през 2024 г. някой да иска цензура. Това ли е нашата държава? Дотам ли се докарахме? След 100 години 

Ескалацията на напрежението на протеста доведе до позиция от страна на една от политическите сили в бъдещия парламент - „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ).

От формацията нарекоха демонстрацията пред театъра „погром“ и казаха, че тя представлява „нападение срещу свободата на словото, на изкуството и свободния творчески дух“.

Пиесата „Оръжията и човека“ е определяна от критиката като антивоенна и антиромантична комедия. В нея авторът Джордж Бърнард Шоу - един от двамата души в света, удостоявани и с „Оскар“, и с Нобелова награда за творчеството си, поставя действието в български град по време на Сръбско-българската война от 1885 г.

Много от героите са българи, част от тях имат комични образи в рамките на произведението.

Новината, че „Оръжията и човека“ на Шоу ще бъде поставена от Джон Малкович, беше съобщена през лятото от Народния театър.

В края на септември националистически организации изразиха недоволство от произведението, което според тях представя българския народ като „варварски, неграмотен, прост и некъпан“, „осмива“ подвизите на българската армия и противоречи на „националните и християнските ценности“.

Организациите настояват постановката да бъде свалена от програмата на театъра. По-рано те изпратиха и отворено писмо до президента Румен Радев и министъра на културата Найден Тодоров.

На техните обвинения Малкович отговори, че авторът на пиесата Джордж Бърнард Шоу не е знаел много за България и българите, нито конкретни факти за войната, както и че „никога не е казвал, че това е истинска история“.

Джон Малкович е световна звезда. През последните години на няколко пъти поставя и играе на българска театрална сцена, което е голямо изключение за България.

Неудачен е и изборът на датата, на която да се играе пиесата. Тя ще се играе на 7 ноември – годишнината от Сливнишката епопея, където българите защитават Съединението и своята независимост. Техният подвиг е увековечен и от Иван Вазов, чието име носи Народният театър.

Следващата дата 8 ноември е свързана с окупацията на Западните покрайнини от Сърбия, където и до днес Белград провежда политика на заличаване на всичко българско.

Третата дата е 27 ноември - годишнината от подписването на Ньойския договор.

Всичко това дава основание на много хора да смятат, че пиесата е директна провокация и оскърбление на българската памет.

М.Л.