Робот за почистване пластмаса и нефт от океанската повърхност спечели еконадпреварата, организирана от БТА

  • 27.11.2024
  • БТА/СБЖ
Отборът на Жулия Странджалиева, Валерия Праматарова, Ния Обретенова от Гимназията за изучаване на романски езици "Г. С. Раковски" в Бургас спечели хакатона на първо място. Снимка: БТА

Проект за робот, който почиства пластмаса и нефт от океанската повърхност, спечели екологичната надпревара - хакатон "Как да направим Бургас по-зелен град", организиран от Българската телеграфна агенция (БТА), който се провежда в рамките на проекта "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). 

Както вече ви информира и сайтът на СБЖ, в откриването на хакатона днес участваха генералният директор на БТА Кирил Вълчев и ректорът на Бургаския свободен университет проф. Милен Балтов.

Хакатонът за младежи е част от Деня на отворените врати, който се провежда днес в Бургаския свободен университет, който отваря вратите си за ученици, кандидат-студенти и родители, за да представи възможностите за образование и развитие в съвременна и вдъхновяваща атмосфера, съобщава БТА.

Жури в състав Кирил Вълчев, проф. Милен Балтов, капитан Александър Александров, посланик на добра воля към Международната морска организация и Ивелин Бакалов, собственик на "Виктори ауто ЕООД" отличи на първо място отборът на Жулия Странджалиева, Валерия Праматарова, Ния Обретенова от Гимназията за изучаване на романски езици "Г. С. Раковски" в Бургас спечели хакатона с проекта Greeх waves за робот, който почиства нефт, пластмаса и различни пестициди от океаните по света. Всяка година в Световния океан се изхвърлят над 14 млрд. тона отпадъци и ако замърсяването продължи със същите темпове, след 30 години в океаните ще има повече отпадъци, отколкото живот, което е предпоставка за екокатастрофа, посочиха участничките в хакатона.

Затова те предлагат две решения - крактосрочно и дългосрочно, за преодоляването на проблема. Роботът е крактосрочното решение, който е нещо като  прахосмукачка-робот, минава по повърхността на океана и я изчиства. Дългосрочното решение е интегрирането на водородното гориво в корабостроителството, което да превръща химичната енергия в електрическа, като по този начин се предотвратява замърсяването на околната среда.

На второ място се нареди отборът на учениците Иван Калев и Емил Кънчев "Green Tires" от Природоматематическата гимназия "Акад. Никола Обрешков" в Бургас за замяна на стари автомобили с елекромобили. Предлагаме екоалтернатива, например срещу кола за скрап, ние предоставяме купон за закупуване на електромобил, обясниха идеята си участниците в хакатона.

На трето място журито постави проект за мобилно приложение "Зелен Бургас", чрез което всеки жител на града ще споделя за всекидневните си навици по отношение на опазването на околната среда като например начин на отопление, начин на придвижване. Ползвателите на приложението събират точки, срещу които получават ваучери, с които печелят награди от иновативни бизнеси с цел намаляване на отпадъците и въглеродните емисии в атмосферата, разказа за проекта на своя отбор Борис Чолаков от Природоматематическата гимназия "Акад. Никола Обрешков" в морския град.

Четвъртото място в екологичната надпревара спечели отборът на Михаил Божилов отново от Природоматематическата гимназия с идея за запазване на биоразнообразието в Атанасовско езеро, част от Бургаския езерен комплекс, който включва водни басейни с различна дълбочина. По думите на Божилов има риск концентрациите на соленост в езерото да се понижат, заради смесването на сладка вода при проливни дъждове, което застрашава биоразнообраието в езерото. Отборът предлага създаването на интернет сайт, който да предлага информация за езерото, предоставена от различни институции и неправителствени организации с цел запазването на екосистемата на езерото.

Всички участници получиха от генералния директор на БТА Кирил Вълчев медали от монетния двор на Българската народна банка за 125 годишнината БТА. Победителят в хекатона ще вземат участие в транграничната конференция по проекта "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", която ще се състои в Одрин, Турция догодина.

 

Панорама