Какво се случва в „Галъп“? Първан Симеонов напусна, а Михаил Константинов и Огнян Минчев влязоха

  • 27.11.2024
  • Медиапул/СБЖ
Първан Симеонов. Снимка: Архив

Социологът и изпълнителен директор на „Галъп Интернешънъл" Първан Симеонов обяви, че напуска агенцията.

Това се случва няколко месеца след като тя смени собствеността си, за което сайтът на СБЖ ви информира. Агенцията бе прехвърлена на бизнесмените Борислав Цеков и Петър Кичашки, които се оказаха с успешен бизнес в сферата на вторичните суровини, съобщава и Медиапул.

За да пресека всякакви спекулации (знаете, че иначе рядко пиша за работата си тук, не съм се и готвил): да, от няколко дни съм обявил напускане на Галъп интернешънъл болкан". Както за решението за оставане преди време (след сделката), така и за напускане сега, решението е автономно мое. С цел колегиалност, премостване на деликатния за новите собственици период, както и осигуряване на оставането на агенцията, в която съм вложил четиринадесет години от живота си, на релси, през август останах заедно с екипа. Както и за разсейване на всякакви зловредни инсинуации. Смятам, че доста ясно ги разсеяхме с работата си", коментира Симеонов в профила си във Фейсбук.

По думите му „Галъп" се е справила най-добре в изборите и в публичните си изяви не е оставила никакво съмнение за независимостта си.

За тази независимост и за приемствеността благодаря на новите собственици. Още преди време се отдръпнах от ръководни функции в агенцията, за да дадем път на Петко Петков - и пожелавам успех на амбициозния екип на Борислав Цеков, Петър Кичашки, Ивилина Алексиева-Робинсън и Андриан Боянов! Ще продължавам да помагам - както и досега - с каквото мога", допълва Симеонов.

Напускането на социолога е изненадващо, защото при обявяването на смяната на собствеността на агенцията през август беше съобщено, че той ще остане начело.

В Галъп" остава Първан Симеонов, той ми е като син. Първан няма да играе, той е гаранция, че агенцията ще се използва, както трябва. Ако са неразумни да го командват, им гарантирам, че това води до ясен резултат – той напуска. Не вярвам да направят тая работа, защото Първан е огромен капитал, той е един от най-умните хора в България", каза при продажбата Андрей Райчев.

Междувременно от съобщение на „Галъп интернешънъл" от 27 ноември се разбира, че агенцията се разраства с "дрийм тийм", чиито нови лица ще бъдат Татяна Буруджиева, Росен К. Стоянов, Михаил Константинов и др.

Директор „Политически анализи и прогнози" в агенцията става проф. д-р Росен Стоянов, а директор „Електорални анализи и прогнози" – проф. д-р Михаил Константинов. Наред с това, традиционните месечни анализи на обществено-политическата ситуация, които прави „Галъп интернешънъл Болкан", се трансформират в „Месечен анализ на политическата и законодателна среда", който ще бъде изготвян от експертна група, в която влизат доц. дн Огнян Минчев (международни анализи) и чл. кор. проф. дн Владимир Чуков (международни анализи), доц. д-р Татяна Буруджиева (вътрешно-политически анализи) и доц. д-р Борислав Цеков (правни анализи). Анализът ще се издава и на английски език за чуждестранни потребители, сред които през следващата година ще бъде и новата администрация на 47-мия президент на САЩ Доналд Тръмп, съобщават от агенцията.

Стратегията предвижда прерастване на досегашната социологическа агенция във водещ мултидисциплинарен изследователски център в областта на електоралните проучвания, политическите и конституционни анализи, допълват от „Галъп". С тази цел вече е учреден и Център за конституционализъм и демокрация към „Галъп интернешънъл Болкан" с научен ръководител проф. дн Георги Близнашки.

През август „Галъп интернешънъл Болкан" обяви, че има нови собственици, след като досегашните акционери Андрей Райчев и Кънчо Стойчев решили да се „пенсионират".

Новият собственик се оказа специално учредено за целта акционерно дружество „Пакстън Рисърч", чиито собственици са консервативният тинк-танк Изследователски център за нова Европа, ръководен от бившия НДСВ депутат Борислав Цеков, и сдружение „Републикански център" с председател Петър Кичашки, който от 7 години е член на Комисията за защита от дискриминация.

В съобщението от август бе посочено, че „финансирането на сделката се осигурява от успешния международен бизнес, който развиват доц. Борислав Цеков и д-р Петър Кичашки, чиито компании са ексклузивен партньор за Балканите на някои от глобалните корпоративни гиганти в сферата на рециклиращата индустрия и търговията с метали".