МФЖ настоява задържаните журналисти В Турция незабавно да бъдат освободени

  • 28.11.2024
  • IFJ
Снимка: Асоциация за медийни и правни изследвания (MLSA)

Международната федерация на журналистите (IFJ), на която Съюзът на българските журналисти(СБЖ) е пълноправен член, и още 16 журналистически организации за свобода на печата и права на човека са дълбоко загрижени за задържането на седем журналисти в Турция на 26 ноември 2024 г.


В специална декларация МФЖ призовава за незабавното им освобождаване.

Журналистите Роза Метина (кюрдски редактор на Jinnews и президент на Месопотамската асоциация на жените журналисти), Ахмет Сюмбюл (журналист на свободна практика) и Ардин Дирен (режисьор) бяха задържани в Диарбекир; Ердоган Алаямат (журналист на свободна практика), Билге Аксу (журналист на свободна практика), Тугче Йълмаз (Бианет) и Сузан Демир (Gazete Duvar) в Истанбул; Мехмет Учар (журналист на свободна практика) в Батман; и Билал Сечкин (журналист на свободна практика) в Анкара по време на нападения рано сутринта.

Тази операция беше насочена и към много други лица, включително поетът и дългогодишен колумнистХикри Изгорен (колумнист във вестник Yeni Yaşam), координаторът на издателството, Авер Йолдаш,карикатуристът Доган Гюзел, преводачЮмер Бараси и режисьорътАрдин Дирен, както и няколко политици и хора защитници на правата.

Турският вътрешен министър Али Йерликая обяви арестите в социалните медии, като нарече задържаните „заподозрени членове на терористична организация“ - изявление, широко критикувано като предрешаващо вината.

На задържаните журналисти е отказан достъп до техните адвокати, а самите адвокати са възпрепятствани да получат информация за разследването, поради така наречената „заповед за поверителност“.

Задържанията и липсата на прозрачност по отношение на операцията подчертават ескалиращите заплахи за свободата на печата и способността на журналистите да изпълняват работата си свободно.

Турция трябва да изпълни задълженията си съгласно Закона за печата, своята Конституция и Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ).

Системният тормоз и сплашването на журналисти трябва да спре незабавно. Призоваваме властите да прекратят потисничеството на журналисти и несправедливите задържания, да гарантират тяхната безопасност и да защитят свободата на изразяване.

Освен това настояваме за защита на журналистическата дейност по член 10 от Европейската конвенция за правата на човека. Журналистиката е крайъгълен камък на всяко демократично общество и трябва да бъде защитена от политическа намеса.

Декларацията е подписана от:

Асоциация за медийни и правни изследвания (MLSA)

Съюз на журналистите в Турция (TGS)

Асоциация на журналистите (ГЖ)

ЧЛЕН 19

Съюз на работниците в пресата

Асоциация на журналистите Dicle Fırat

Съюз на работниците в новините Haber-Sen

Асоциация на журналистите в Измир

Freedom House

Асоциация на местните медии в Диарбекир

Асоциация на жените журналисти в Месопотамия

Европейски център за свобода на печата и медиите (ECPMF)

Югоизточна асоциация на журналистите (GCC)

Международен институт по пресата (IPI)

Асоциация на прогресивните журналисти

Европейска федерация на журналистите (EFJ)

Международна федерация на журналистите (IFJ).

М.Л.