Съветът за електронни медии (СЕМ) продължава да е гарант за независимостта на медиите и журналистите. Това каза в началото на редовно заседание на медийния регулатор изпълняващата длъжността председател Симона Велева.
Повод за това изказване беше въпросът за евентуалното преустановяване на работа на един от ключовите журналисти в Българската национална телевизия (БНТ). Без да уточнява, че става въпрос за Даниел Чипев, Велева съобщи, че в СЕМ не са постъпвали никакви сигнали или жалби по случая. Тя каза още, че ако в регулатора получат такива сигнали, те ще реагират в рамките на компетенциите, които им вменява Законът за радио и телевиизя (ЗРТ).
Велева подчерта, че СЕМ продължава да е един сигурен партньор на медиите и гарант за независимостта на медиите и журналистите. „А генералните директори са гарант за независимостта на работещите в самите медии“, подчерта още Симона Велева.
До този момент в СЕМ не само са постъпили никакви оплаквания, сигнали или жалби по този въпрос, но и дори няма индикации за оказано каквото и да било незаконосъобразно, но и нерегламентирано влияние в рамките на БНТ, подчерта изпълняващата длъжността председател на медийния регулатор.
Тук е мястото за кажем, че председателят на Управителния съвет на Съюза на българските журналисти Снежана Тодорова излезе със специална позиция, в която се казва: „Ако журналистическата гилдия и обществото наистина искат прозрачност в медиите и правна защитеност на журналистите, нека всички заедно и солидарно убедим законодателите да утвърдят предложенията на СБЖ за такива законови промени. Това е пътят да отстоим правата си и правовата държава, “
Снежана Тодорова подчертава още: „СБЖ винаги ясно и категорично се е обявявал в защита на всички журналисти, ставали обект на посегателства, съдебни дела-шамари или уволнения, включително и в случаи, когато засегнатите не са се появявали дори на протести в тяхна подкрепа.”
В позицията й се акцентира и върху един много важен факт: „СБЖ единствен стана инициатор, изработи с помощта на юристи и през 2017 г. внесе в Народното събрание конкретни предложения за законодателни промени, които да осигурят прозрачна медийна среда и гаранции за правата на журналистите. Оттогава насам тези предложения са представяни отново и отново при всеки следващ парламентарен състав. Но те и досега не са разгледани.”
Специалната позиция на председателя на УС на СБЖ Снежана Тодорова е публикувана на 27 ноември.
На днешното редовно заседание членовете на СЕМ бяха информирани от Габриела Наплатанова за 22-рото пленарно заседание на Групата на европейските регулатори за аудиовизуални медийни услуги (ERGA), проведено на 21 и 22 ноември в Рим. Акцентите са били прилагането на Директивата за аудиовизуални медийни услуги и новите задължения на регулаторите във връзка с влизането в сила на Европейския акт за свобода на медиите.
Важно е да се знае също така, че това заседание е било едно от последните преди групата на регулаторите да се преучреди в Европейски съвет за медийни услуги, или както по-често ще се нарича – медиен съвет или борд. Предстоят и две допълнителни дистанционни заседания на ERGA през декември и януари, за да се структури медийният съвет и да се изработят правила и процедури за новата структура.
На заседанието на ERGA е била представена и анкета, от която е станало ясно, че „100% от регулаторите имат пълна консолидация по две теми, свързани с работата на бъдещия медиен съвет – реформата на Директивата за аудиовизуални медийни услуги, мониторинг на прилагането на Кодекса за практика в борбата с дезинформация”.
През февруари се очаква да стане големият преход от сегашната ERGA в новия медиен борд, каза Симона Велева, и допълни, че медийният борд ще бъде оглавен от испанския регулатор.
На заседанието бяха представени и мониторингови наблюдения на някои от развлекателните формати на Нова телевизия и Би Ти Ви, като заключението е, че не са наблюдавани нарушения на ЗРТ.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.