Кирил Вълчев: Сближаването в ЕС става с общи разговори, от които никой не трябва да бъде изключен

  • 28.11.2024
  • БТА
Говори генералният директор на БТА Кирил Вълчев. Снимка: БТА

Сближаването в ЕС става с общи разговори, от които никой не трябва да бъде изключен, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев в началото на местна конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се провежда в Националния пресклуб на БТА в Петрич. 

Точно преди една година на днешния ден беше открит Националния пресклуб на БТА в Петрич - стъпка към приобщаване на града към общоевропейските дебати, посочи Вълчев. Той допълни, че градове като Петрич допринасят за ЕС и без да са административни центрове.  

Според последното преброяване община Петрич е с близо 47 000 души население, от които над 26 700 души население в града, като трябва да прибавим и населението от региона - на Сандански, където в общината са повече от 35 000 души, от които 24 500 души в града, отбеляза Кирил Вълчев. Генералният директор на БТА посочи, че в Кресна и Струмяни са с почти 4500 души население във всяка от двете общини. Тоест, във всички населени места, които са на юг от Кресненското дефиле, живеят постоянно почти 100 000 души, а над това население имат само осем български общини, каза още Вълчев, цитиран от БТА

Всички тези хора заслужават да присъстват в новините и дебатите на България системно, а хората от региона заслужават да чуват новините за събитията, които се случват в този регион, но и да намират аргументи да остават и работят тук, посочи генералният директор на агенцията. Той отбеляза и икономическото значение на Петрич като град на две граници – с Гърция и с Република Северна Македония, който е със силно развит бизнес. 

Регионът е известен и с минералните си води, особено в близкия Сандански, част от 550 залежа на термални и минерални води с над 1600 минерални извора с дебит 4900 литра в секунда, които правят България на първо място в континентална Европа и на второ място в Европа, след Исландия, по ресурси на натурална минерална и изворна вода с естествен произход, уникален състав и питейни качества, отбеляза Кирил Вълчев. По думите му Сандански е и доказано място с въздух за климатолечебен туризъм. 

Регионът е известен и с виното си, включително с уникални сортове като Широката мелнишка лоза, която в кръстоска с френските сортове Дюриф, Жюрасон и Валдигие, дава хибриден винен сорт грозде Мелник 55 - нея може да използване и за символ на успешна кохезия в Европейския съюз, която е темата на днешния разговор в Петрич, защото винарите казват, че резултатът във виното на този хибриден сорт е отличен с наситен рубинен цвят, богат аромат и потенциал за отлежаване, каза още генералният директор на БТА.

Основанията за значимост и принос към Европа на най-югозападния регион на България, освен демографски и икономически, са и исторически, посочи Вълчев. По думите му, още преди да я има България, хората тук са намерили сгодно място, за да се устройват и живеят, а един от най-значимите антични градове – Хераклея Синтика, разкрива все повече информация благодарение на общината и на българските учени от БАН. Край града е Самуиловата крепост. А от освобождението на града през 1912 г. до 1920 г. Петрич е бил окръжният център на Югозападна България, припомни Вълчев.

Разговори като днешния позволяват, сред злободневните политически крамоли в България, каквито има в целия ЕС, да погледнем от високо към себе си - от звездите в знамето на съюза, каза още Кирил Вълчев и припомни стихове от „Високо“ на български поет, роден в Петрич, Евтим Евтимов.

Днешната среща е част от проекта "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който БТА изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. Настоящият проект надгражда вече реализираните от БТА проекти „Европа в България: Общо бъдеще“, „Европа на Балканите: Общо бъдеще“, като основен фокус в настоящия проект са младите хора, уменията и ролята на Политиката на сближаване на Европейската комисия за развитие на новите умения, необходими за реализацията на пазара на труда.

М.Л.

Панорама