Проект за насоки за препоръчително екранно време за деца, както и насоки за ползване на медийно и онлайн съдържание беше приет на днешното редовно заседание на Съвета за електронни медии(СЕМ). И четиримата членове на регулатора гласуваха „За“ проекта. От заседанието отсъстваше членът на СЕМ Галина Георгиева.
От изказването на изпълняващата длъжността председател на регулатора Симона Велева стна ясно, че проектът е дело на работна група, в която от страна на СЕМ са участвали Симона Велева и Пролет Велкова. Работната група е провела пет срещи, в които за взели участие експерти от Българското национално радио(БНР), Българската национална телевизия(БНТ), АБРО, Министерство на образованието, Министерство на културата, държавна агенция за закрила на детето, както и преподаватели от Факултета по журналистика и масова комуникация(ФЖМК).
Симона Велева каза още, че по време на срещите на работната група са се провели много интензивни и дискусии и са изказани широк кръг от мнения. О тях се е стигнало и до заключението, че би било изключително полезно СЕМ да се ангажира с темата за препоръчителното екранно време за деца и използването на медийно и онлайн съдържание.
Медийният регулатор, съобразявайки се с най-добрите практики и с правните рамки, излиза с конкретни насоки. В тях се казва, че на бебетата не е препоръчително да се дават екрани,малките деца могат да използват екрани най-много до един час на ден, а по-големите – до два часа, като в тях не влизат заниманията ми за подготовка за училище.
Има и препоръки какво да бъде отстоянието спрямо телефони, спрямо телевизори, както и по отношение на он лайн съдържанието, което използват децата и тийнеджърите.
Насоките са изцяло препоръчителни за родителите и по думите на Симона Велева „Тези насоки целят, подпомагайки родителите, да помогнат на самите деца от най-ранна детска възраст да навлязат в темата за медийната грамотност, за да се ориентират по-добре в информационния поток“.
Да припомним, че в началото на годината резултатите от проучване на социологическата агенция „Сова Харис“, поръчано от СЕМ, показаха, че 96 процента от децата от 0 до 18 години гледат телевизия, 83 процента използват смартфон, таблет или компютър, а 11 процента играят конзолни игри.
И още: Децата от 0 до 5 години гледат предимно телевизия, а тези от 6-18 години най-често използват смартфона.
Средно на 2 години и 6 месеца децата са започнали да гледат телевизия като часовият диапазон е между 12 до 15 часа.
Според данните на проучването, които могат да бъдат прочетени на сайта на СБЖ, 51% от родителите твърдят, че знаят какво съдържание гледат децата им, защото те го контролират, като най-голям, разбира се, е родителският контрол при децата от 0 до 2 години и от 3 до 5 години.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.