Инфлуенсърът Чефо получавал по 10 хил. лв. по договор с МО при Тагарев

  • 14.03.2025
  • dir.bg/Фейсбук
Ексминистър Тодор Тагарев и влогърът Чефо

Инфлуенсърът и влогър Стефан Попов - Чефо, който е популярен предимно сред най-младата публика, е получавал хонорари от Министерство на отбраната при бившия министър Тодор Тагарев, за пропаганда на евроатлантическите ценности в отпор на руската дезинформация. За това пишат много медии и коментатори в социалните мрежи.

За хонорарните отношения на Стефан Попов – Чефо с МО по време на кабинета "Денков" обяви публично председателят на комисията по отбрана в парламента Христо Гаджев, пише журналистката Ива Капкова в dir.bg.

Депутатът от ГЕРБ направи разкритието в профила си във Фейсбук по повод анонс на Чефо за предстоящо негово интервю с Тагарев.

"Докато Тагарев е министър, Чефо получава хиляди левове месечно от бюджета на МО. Явно е дошло времето да си ги заработи", пише народният представител. "Ще ми е интересно да видя резултата от това платено интервю", коментира още в социалната мрежа Гаджев. Като доказателство публикува и факсимилета на справки от военното ведомство.

Дипломираният актьор е взел от военното министерство общо 10 100 лева - за три подкаста и десетина рийла. Първо му е заплатено на граждански договор като физическо лице, а след това и на фирма - като юридическо лице, обяснява депутатът от ГЕРБ.

За заснемането на 14 епизода на друго предаване са заплатени 4 900 лв., допълва Гаджев.

От справките става ясно още, че Чефо е получавал 6000 лв. месечно като частно лице, а фирмата му "СВП 93" е взимала отделно 4000 лв. на месец без ДДС.

От документ, подписан от министър Атанас Запрянов до депутатите, става видно, че договорът с влогъра е сключен на 25.03.2024 г., а през юни същата година е прекратен и сключен вече с фирмата му за изработка на кратки видеоклипове за информация и мотивиране за военна служба на младежката аудитория.

Президентският секретар и бивш служебен министър на отбраната Димитър Стоянов прави своя коментар по изнесената фактология, като е споделил информацията на депутата Гаджев.

"Радостно е, че най-накрая тази информация излиза наяве - 10 000 лв. за два подкаста на Матеев и Миленски при т. нар. Чефо. Дано да последват някакви правни действия, включително и за други странни разходи, направени по време, когато директор на центъра беше Миленски", пише той във Фейсбук по адрес на бившия шеф на Военния информационен център.

Самият ютубър също е коментирал реакцията по огласените договорни отношения с МО, като я нарича "новата опорка" и "кремълска хибридна агресия".

"За първи път цялата мощ на кремълската хибридна агресия ми се изсипа отгоре. Най-вероятно не и за последен. Лайнометите са в играта. Това са тъжните воеве на хора, които виждат как мечтата им за България в орбитата на Мордор се изплъзва. Това са хора от нафталина, които съумяват да подведат и не малко мои набори", възмущава се Чефо.

И прави заключението, че България е на последно място по медийна грамотност. Изтъква още, че се гордее със себе си и е решен да продължи борбата.

"Рядко съм се гордял със себе си в живота си, но днес е такъв ден. За това кой съм, за това за какво се боря и за това, че не ме е страх да гледам Злотo в очите. Покорно благодаря на всички, които вярват в мен и моя интернет труд. Може да ми напишете в коментар да се занимавам ли с тия гъби или просто да продължавам да ги пеня", обръща се към феновете си инфлуенсърът.

Фейсбук кипи от коментари по тези разкрития.

Ето какво написа на своя Фейсбук-профил журналистката от offnews.bg Ружа Райчева:

Министерството на отбраната по времето на Тодор Тагарев сключило два договора с т.нар. “Чефо” - един път граждански договор с него лично за 6000 лв. и втори път с неговата еднолична фирма за 4100 лв. Общо - 10 100 лв.
Нещо за четирихилядниците?

 

Това пък е коментарът на журналиста от БНР Илия Вълков:

Както е казал Оруел: Журналистика е да публикуваш това, което другите не искат, всичко останало е "чефощина".
Показателна е и глупостта на военното министерство да пръска публични средства по такъв лаически начин.
По-притеснителното е, че такива практики - да се вземат пари, за да се лъска имиджът на някого или някаква идея, ги има и в медиите. Там трудно ще ги докажеш, но са видими - през честотата на гостуване на събеседници и сладките сокове, които изтичат от въпросите, които им се поднасят.
И последно: кой казва, че ютубърите, влогърите, тик-токърите или "инфлуенсърите" правят журналистика? Те продават съдържание и щом търгуват е редно също да спазват някакви правила, да са под наблюдението на регулацията.

 

А ето и мнението на журналитската от Евроком Боряна Райчева от нейния Фейсбук-профил:

Рядко си позволявам да коментирам колеги и техните действия или грешки, просто защото не го намирам за колегиално и мисля, че гилдията ни няма нужда от допълнително подриване на имиджа и авторитета, за които и без това от години се влагат огромни ресурси да бъдат омаскарени до такова ниво, че с лекота да се стигне дотам, когато се зададе неудобен въпрос, отговорът да бъде: „На вас няма да отговарям, вие сте мисирки…“ И прочие.
В случая, обаче, ми се струва, че разговор за платената журналистика си трябва спешно у нас, най-малкото, защото създава усещане за нечистоплътност. Подобни обвинения вече бяха хвърлени във въздуха от депутатката Лена Бориславова без никаква конкретика, така че да създаде общото усещане за някаква схема за влияние, а всеки, който си позволи да се усъмни в действията на евроатлантическото компромисно (меко казано) управление тогава, веднага да бъде набеден за платен четирихилядник, който е готов да продаде и майчиното си мляко и в полза на врага Русия. Намирам за отвратително, ако са взимани или се взимат пари по този начин. Намирам за още по-отвратително да бъдат подмятани подобни твърдения, които да нямат някакво развитие с факти, а просто да окалят медиите и журналистите (неудобните).
От вчера обаче новина за подобно действие дойде от другата страна (!!!). Виждам, че въпросният инфлуенсър-журналист Чефо е коментирал факта, че е получавал хиляди левове от МО начело с Тодор Тагарев, с „лайнометите са в играта“ и всъщност не намира за уместно да обясни ситуацията, а по-скоро да нападне тези, които са изнесли информацията. Тя обаче е реална. Има си я, написана с числа. И да ви кажа, не го намирам за ОК. И най-малкото изисква по-сериозно обяснение от даденото от Чефо, който между другото, не е просто онлайн влогър, а е лице на ОБЩЕСТВЕНАТА телевизия БНТ.
Дори няма да коментирам написаната реклама на въпросния отново за неговия спонсор Тодор Тагарев (извън договора), от която не знам за вас, но на мен ми пригарча от сладост. Как беше… „Изключително високо ниво на смисъла и истината с Тодор Тагарев“… А всъщност, какво друго би могъл да напише при тези обстоятелства…
А пък Тагарев от своя страна написал, че бил „извън зоната на комфорт“. А пък "обичайно" имал такава.
Извинете.

 

Журналистката Миролюба Бентатова коментира случая така:

Да взимаш пари от министерство, рекламна агенция, и т.н. и после да правиш "интервюта и "репортажи", се нарича поръчкова" журналистика". Пропаганда. Реклама. Много са думите. И все не са това, за което претендира съдържанието. Да съобщиш в началото на някакъв разговор, че си взел пари за него, не води до нищо, освен, че е опит за замазване на очи и имитация на прозрачност. Разговорите се правят (по правило) с хора, които имат какво да кажат, а не с тези, които си плащат, за да бъдат показани.
Това мое вярване отдавна е обявено и от хора в медиите за старомодно и крайно. Но пък съм си го пренесла и в youtube.
Някога, преди повече от 20 години, се роди "жанрът" "платен репортаж" - реклама, направена като журналистически материал, излъчена в рекламния блок.
Като репортер отказвах да участвам в направата на тези неща и имах някои сериозни разговори по темата на високо ниво в телевизията. За мен това смесване на реклама с журналистика, беше и е, напълно недопустимо.
От такива малки иновации, наречени инфотеймънт, доверието в медиите заора.
Сега това ще се случи и с влогърите.
Поводът да напиша всичко това, е разкритието, че влогърът Чефо е взел пари от военното министерство за нещо си.
Който е работил с мен, знае чудесно, че съм спорила до кръв по тези теми. И сега просто си позволявам да споделя мнението си публично. Такива практики убиват доверието. Кривят картината.
Явно някой е решил да бори пропагандата с пропаганда. И на кривото огледало да сложи още едно.
Учебниците на кгб и цру включват най-различни похвати за влияние върху обществото и нагласите. Много хора участват. Журналисти също.
Според мен, просто не е добре за журналистиката. За другото, те си знаят.