„Лев инс" загуби делото срещу Mediapool за 1 млн. лв. и на втора инстанция

  • 10.04.2025
  • Mediapool
Снимка: Архив

Застрахователната компания "Лев инс", която заведе иск срещу Mediapool за безпрецедентното обезщетение от 1 млн. лв. заради журналистическа публикация, загуби делото и на втора инстанция. 

Софийският апелативен съд (с председател на съдебния състав Ася Събева и членове Елена Тахчиева и Кристина Филипова) потвърди решението на Софийския градски съд, което отхвърли изцяло иска на застрахователя. Решението на Софийския апелативен съд от 7 април 2025 г. също не е окончателно и може да се обжалва в едномесечен срок пред Върховния касационен съд, информира Mediapool.

Застрахователната компания твърди, че медията е нанесла на застрахователя огромни вреди (по данни на свидетеля В. са обсъждани "загуби на компанията между 80 и 100 млн. лв.") със статия на финансовия журналист Цветелина Соколова от 27 септември 2022 г. Публикацията информира обществото за изказване на служебния финансов министър Росица Велкова пред Министерски съвет за проблем на България с международната система за автомобилни застраховки "Зелена карта".

Според тогавашното служебно правителство и според Комисията за финансов надзор проблемът със "Зелена карта" бе една от пречките пред страната да изпълни ангажиментите си за членство в еврозоната, поради което Росица Велкова внесе промени в Кодекса за застраховането през декември 2022 г. Проблемната ситуация е коментирана и в поредица от годишни финансови отчети на българското Бюро "Зелена карта". Заради въпросния проблем бюрото бе поставено под международен мониторинг през 2018 г., който не е отменен и към днешна дата. През лятото на 2023 г. се приеха законодателните промени и благодарение на това, както и на взетите мерки, КФН съобщи през декември 2024 г., че мониторингът е напът да отпадне.

Статията на Mediapool цитира стенограма на Министерски съвет от заседание на 21 септември 2022 г., в което министър Велкова заявява: "В случай, че казусът (с Националното бюро на българските автомобилни застрахователи, известно като бюро "Зелена карта", б. р.) не бъде разрешен, наред с неизпълнение на ангажимента на България след присъединяване към ERM ІІ има сериозен риск националното ни бюро да бъде изключено от системата "Зелена карта" на следващата Генерална асамблея, съответно от следващата година да спре издаването на зелена карта от българските застрахователи".

Тричленният състав на САС заявява, че стенограмите от заседания на Министерския съвет са "публичен източник на информация, което освобождава журналистът, автор на материала, от задължението да проверява нейната истинност, стига да е предадена точно и вярно".

В случая обаче съдът установява, че "няма ангажирани пълно и главно доказателства в подкрепа на изнесеното в статията твърдение, че България може да бъде изключена от системата "Зелена карта" именно поради неизпълнение на задълженията на "Лев инс" АД към НББАЗ. САС намира за доказан факта, че към 2022 г. няма неизплатени искания на кореспонденти - български или чуждестранни, че няма забавени плащания с изключение на тези, по които се водят надлежни разследвания в Италия и България, за застрахователни измами".

В решението на САС се подчертава, че искът на "Лев инс" се отхвърля като краен резултат, но с различни мотиви от тези на първата инстанция.

Първата инстанция отхвърли иска на "Лев инс", като прие, че принципно е допустимо юридическите лица да претендират неимуществени вреди по членове от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), но посочи, че статията на журналиста Цветелина Соколова не съдържа нито клевети, нито обиди.

"Статията на журналиста Цветелина Соколова не съдържа нито клевети, нито обиди", пише в първоинстанционното решение съдия Стилияна Григорова. "Журналистът, ангажиран години наред с отразяване на проблеми във финансовата сфера, обективно, пълно и в съответствие с правилата на журналистическата етика, е изготвил материал, предназначен да обезпечи правото на гражданите в демократичното общество на достъп до информация по проблем с дългогодишна давност, чието решение предстои... За постигане на пълна обективност, безпристрастност и изчерпателност, статията съдържа препратки към предходни публикации, по-подробни и обстоятелствени откъм събития и позиции на засегнатите лица", се допълва в решението.

Втората инстанция отхвърля иска на "Лев инс", защото намира за правилно становището, че юридическите лица не могат да търпят неимуществени вреди, както и да претендират обезщетение за репарирането им, освен в изрично и изчерпателно посочените в някои специални закони хипотези, които дерогират общите правила на ЗЗД.

Съдебният състав на САС излага подробни аргументи за виждането си, като припомня, че по въпроса за претендирането на неимуществени вреди от юридически лица има висящо тълкувателно дело пред Върховния касационен съд и пред Върховния административен съд.

М.Л.