Забележителна платформа за културно сътрудничество между България и Китай

  • 15.04.2025
  • СБЖ
  • Ивета Балевска

В София се проведе успешно Третият китайско-български културен фестивал по ушу. Той е част от културните събития, организирани от Китайския културен център и представлява важна част от сътрудничеството между България и Китай.

Съвместната инициатива, организирана от Китайския културен център в София, Министерството на младежта и спорта на България и Българската федерация по ушу, събра стотици любители на традиционното китайско бойно изкуство, което обхваща широк спектър от бойни стилове и техники.

Млади състезатели по ушу от цяла България се събраха, за да демонстрират уменията си и да усетят очарованието на традиционната китайска култура. Програмата включваше състезателно и традиционно ушу, както и други дисциплини. Участниците показаха високо техническо ниво и пресъздадоха духа на бойните изкуства.

Едновременно със състезанията, присъстващите имаха възможност да посетят специализирани демонстрационни зали, в които се запознаха с различните начини за приготвяне на чай, участваха в китайска чаена церемония, както и в различните способи на калиграфията от Дзин’ан (провинция Дзянси). Специално внимание беше отделено и на демонстраиите по тай-чи, при които желаещите от публиката отново имаха възможност да се включват лично. Бяха демонстрирани и различни други школи по бойни изкуства.

Особен интерес предизвика изпълнението на музиканти с традиционни китайски музикални инструменти. Силната културна атмосфера помогна на посетителите да усетят историческата дълбочина и традиции на Поднебесната. Всички тези прояви насърчават все повече взаимното разбиране и приятелството между между народите на Китай и България.

Фестивалът е част от поредицата «маркови» събития на Китайския културен център в София и се провежда вече три поредни години. Той се утвърждава като значима платформа за културното сътрудничество между двете страни и предоставя сцена за изява и обмен на млади български таланти, като същевременно допринася за популяризирането на традиционната китайска култура в чужбина.

За любителите на китайската традиционна култура и изкуство, Китайският културен център предвижда интересно събитие на 17 април /четвъртък/ от 10.00 до 11.30 ч.,, в сградата на ККЦ. Става дума за една от най-нашумелите и известните книги на китайския писател Ван И Лин «Трислонвие» / Сан Дзъ Дзин/, която в три части съдържа, както исторически, така и съвсем актуални принципи и традиции , свързани с правилните взаимоотношения, с доброто разбиране на научните, културни и исторически факти, с морала и  разумния начин на живот. Текстът е още от династията Сун и в Китай тя е известна като „мини-енциклопедия”. Смята се, че който е запознат с тази книга, много лесно ще може да разбере хилядолетната история на тази страна....”