Телевизиите в Чили съдят Google за вреда срещу журналистиката

  • 07.05.2026
  • БНР
Снимката е илюстративна. Снимка:Архив

Шестте най-големи телевизионни канала в Чили заведоха съдебен иск срещу Google, като обвиниха технологичния гигант в монополизиране на пазарите за дигитална реклама и търсене, съобщи националната телевизионна асоциация Anatel, цитирана от Франс прес, на която се позовава БНР.

Асоциацията заяви, че "антиконкурентните" практики на Google причиняват финансови затруднения за медиите, информира БНР.

"Google контролира достъпа до аудиториите и дигиталната реклама, присвоявайки икономическата стойност на журналистиката, която други произвеждат и финансират, без да поема отговорностите, които тази роля предполага", заяви в изявление председателят на асоциацията Пабло Видал.

Най-рейтинговите телевизионни канали в страната – Канал 13, Националната телевизия на Чили, Mega, Chilevision, TV+ и La Red – подадоха жалба пред Чилийския съд по конкуренция (TDLC).

Съдът трябва "да установи дали има антиконкурентни практики, да наложи санкции на Google и да приеме необходимите мерки за осигуряване на лоялна конкуренция на пазара", заявяват от Националната телевизионна асоциация на Чили.

Организацията предупреди, че действията на Google нанасят вреда на цялостното качество на журналистиката в страната.

"Журналистическите екипи се съкращават, регионалното покритие се свива, контролът върху властта отслабва, а гражданите получават по-малко и по-некачествена информация", се посочва в изявлението.

Медии в САЩ, Европа, Канада и Австралия са завели дела срещу Google за подобно поведение. Няколко други чилийски медии също са завели дела срещу Google пред Чилийския съд по конкуренция.

 

Свят