За пореден път наложилата се вече, като една от водещите български поетеси, журналистка Маргарита Мартинова спечели високо отличие за поезия. Тя получи награда за участието си във второто издание на Националния конкурс за поезия „Ивайло Балабанов“, организиран от община Ивайловград съвместно с Народно читалище „Пробуда 1914“ в чест на родения в с. Хухла български поет и писател Ивайло Балабанов.
Истинската журналистика е да изстискаш сълзи от камък. Думите са на журналиста и публицист Кеворк Кеворкян, който в интервю през 2019 г. дава съвети на журналистите. Днес той отбелязва своята 80-а годишнина.
Проф. д-р Минка Златева разговаря с д-р Дияна Богева-Копринкова, възпитаничка на Факултета по журналистика и масова комуникация(ФЖМК), журналист в БНР и в българската програма на (SBS) радио – Сидни, Австралия.
Предлагаме портрет на Кеворк Кеворкян във връзка с неговия предстоящ юбилей, подготвен от проф. Маргарита Пешева. Сайтът на СБЖ също честити юбилея на Кеворк Кеворкян с пожелание за непрекъсваща творческа целеустременост!
Предлагаме статията на писателя Продрум Димов, излязла на сайта на Съюза на българските писатели (СБП) и посветена на журналиста, киноведа, литературния критик и писателя Григор Чернев по повод 90-годишнината от рождението му.
Днес ни напусна Иван Гарелов, един от най-добрите тв журналисти, водещ на „Панорама”, обзорното политическо предаване на БНТ, талантлив тв репортер, който създаде десетки документални филми за разбунения вулкан на Близкия изток и маслинените гори на Гърция. Неговата телевизионна документалистика показваше грапавия образ на политическия делник, който той превърна в памет, постави го в медийната история. Годините, в които беше водещ на “Панорама” неизменно улавяше „температурата” на политическите събития у нас и по света.
Публикуваме възпоменание за Иван Гарелов от колегата му – известния журналист международник и хуманитарен дипломат Енчо Господинов.
Преди 105 години излиза първата статия на Хо Ши Мин във френския вестник „Юманите”, а преди 55 години – последната, във виетнамския „Нян Зан”
Изминаха 88 г. от разстрела на големия испански поет Федерико Гарсия Лорка. Фалангистите го убиват заедно с още трима републиканци на 18 или 19 август 1936 г. нейде между гранадските села Виснар и Алфакар. Останките му и до днес не са открити. Също както и на още около 140 000 „безследно изчезнали” в Испанската гражданска война. Но Федерико остава завинаги в потока от Извора на сълзите, във фламенкото из Албаисин и Сакромонте, във вятъра по кулите на Алхамбра
Той няма нужда от представяне, но е важно да се каже, че в днешното наше толкова объркано и пълно с противоречия време член-кореспондентът на БАН проф. Атанас Семов е сред българските съвременни будители и достойни българи. След дълго очакване, най-после проф. Семов успя да отдели от своето така ангажирано време и да гостува на сайта на СБЖ с интервю.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.