За пореден път частният телевизионен канал RTL скандализира обществеността в Германия с разкритията на разследващия журналист Гюнтер Валраф и неговия екип.
Втора година тв каналът излъчва „Екипът Валраф“ с поредица от катастрофални разобличения от различни области на живота в Германия, които тотално се разминават с официалната представа за тях.
Вече 74-годишният Валраф, който се е превърнал в синоним на разследващ журналист и се изучава в редица факултети по журналистика и комуникации, формира екип от млади и амбициозни разследващи репортери. Заедно с тях той се включва в разследвания под прикрития в старчески домове, в центрове за хора с увреждания, работи в различни фирми със съмнителна известност, снима със скрита камера, за да докаже форми и методи на работа в тях, съвършено несъвместими със законите на страната и морала на обществото.
Последният филм, предизвикал гнева на телевизионната аудитория, е връщане към стара тема, по която „Екипът Валраф“ е работил преди година в център за настаняване на хора с физически увреждания в Леверкузен. И тогава, и сега по една от репортерките е внедрена сред персонала като болногледачка или санитарка. Главните герои (или потърпевши) в центъра са едни и същи, обслужващият ги персонал – също. Само че ако преди година снимките за издевателствата, подигравките и униженията, на които персоналът подлага беззащитни хора, изпаднали в зависимост от тях, не са били излъчвани и близките на потърпевшите са били предупредени индиректно и дискретно за тях от екипа, при повторното връщане на човек от екипа – ситуацията е съвсем същата, хората са още по-отчаяни, а обслужващият ги персонал – още по-нагъл, арогантен и циничен….
Изводът на екипа е, че хората с увреждания, попаднали в този (а и не само в него) център, на практика
са захвърлени от роднините си, унижавани от персонал,
който няма нищо общо с професионално отношение към хора, изпаднали в беда, а институциите си затварят очите за ставащото в подобни заведения.
Темата предизвика огромен скандал и реакция от страна на телевизионните зрители, тъй като темата за обгрижването на възрастните, хората с увреждания и болните е изключително в едно застаряващо като германското общество. По-интересното обаче е, че целият персонал от цинични санитари и болногледачи не е от чужденци, а от германци.
Аналогично беше и предишно разследване на „Екипа Валраф“ за отношението към обитателите на (уж) елитен старчески дом в Мюнхен, където възрастни и богати мъже и жени, останали сами или изпратени там от роднините им, са подлагани на почти същите унижения и отношение от страна на персонала.
Гюнтер Валраф призна, че прави разследванията си обхванат от гняв към равнодушието на администрацията и институциите към съдбата на хора, които са се превърнали в зависими от тях и тяхното благоволение.
В резултат на разследванията си журналистът е направил поредица от книги, сред които има такива за условията, при които работеха и живееха през 70-те и 80-те години на миналия век турските гастарбайтери в Германия. Неговите репортажи и цялостната му дейност са му донесли нееднократно признание в Германия и чужбина.
Гюнтер Валраф е и сред носителите на Международната Ботева награда за 1986 година заедно с Марио Бенедети (Уругвай), Нил Гилевич (Беларус) и Дмитро Павличко (Украйна). За получаването на наградата той е гостувал в България.