Хората, без които не можем
01.03.2017 /22:15 | Автор : Розалина Евдокимова | Източник: СБЖ |
Големина на шрифт: a a Отпечатай:  |
„Много ми е приятно, че днес можем да се поздравим с идването на пролетта, както повелява традицията, и нека слънцето и щастието да ни съпътстват през цялата година“ – с тези думи се обърна към дошлите в Пресклуб „Журналист“ председателят на СБЖ Снежана Тодорова, а поводът беше пресконференцията на Инициативния комитет с председател ген. Ангел Марин за отбелязването на 135-годишнината от рождението на Георги Димитров.Тя спомена, че през тази година ще има големи и важни по своя характер събития, като 100-годишнината от двете руски революции от 1917 г. – Февруарската и Октомврийската, които независимо от противоречивите оценки на представители от различни поколения, промениха света. Сред важните дати е и 135-годишнина от рождението на Георги Димитров. В Инициативния комитет сме различни хора, представители на организации, движения, фондации, интелектуалци и общественици, каза бившия вицепрезидент на България Ангел Марин. Но всички са убедени, че Георги Димитров е част от нашето вчера, днес и утре и че той с дейността си участваше в събития, определили бъдещето на България. Генералът разказа какви цели си е поставил Инициативният комитет и какви събития ще бележат 135-годишнина на българския държавник. Много е важно, е убеден Ангел Марин, да дадем скромния си принос днешните и бъдещите поколения да уважават големите и достойни българи, както и да бъде преодоляна забравата, спуснала се като мъгла върху събития и личности от нашата история. От Инициативния комитет са убедени, че дейността и идеите на Димитров са актуални и днес. Генералът не пропусна да припомни какво е казал за Георги Димитров световноизвестният писател Бертолд Брехт - че има хора, които се борят много години и са много добри.
Малцина са тези, които се борят цял живот и без тях не можем
Такъв е Георги Димитров и не можем без него.
Чавдар Стоименов , председател на Международната академия, носеща името на големия български политик, героя от Лайпциг, който нанесе първия съкрушителен удар на фашизма, запозна присъстващите с програмата за честването на юбилейната дата. Предвижда се тържествено той да бъде отбелязан във Военния клуб, а така също има предложения, изпратени до столичния кмет Йорданка Фандъкова, една от софийските улици да носи името на Георги Димитров, а гръцки активисти са поели финансите, за да бъде изработена и поставена на мястото на бившия мавзолей паметна плоча. Според поета Лъчезар Еленков, в днешния ден има нещо символично, а то е, че започва разсъмването на България, а слънцето го подклажда. Той спомена, че Фондацията, носеща името на българския държавник, ще отличи със своите награди журналисти, хора на изкуството и културата. А обичаният от всички и уважаван режисьор, сценарист и писател Анжел Вагенщайн сподели, че навремето Георги Димитров ни е научил що е фашизъм. Той припомни, че когато е бил още млад, България е била сред страните, където е излязла Кафява книга за фашизма. „Никъде в Европа днес не опожаряват синагоги, няма Освиенцими, сега имам мартеничка, а не жълта звезда – каза Анжел Вагенщайн, - няма Кристални нощи, но преди десет дни на едно възрастно семейство бежанци им беше забранено да се заселят в Елин Пелин.“ Известният интелектуалец сподели, че днес го вълнува къде сме и къде ще бъдем утре. Той изрази и тревогата си от дълбоката идейна криза на българското общество. Мнозина от присъстващите се върнаха назад във спомените си от преките или косвени срещи с държавника и героя от Лайпциг Георги Димитров, в защита на когото по време на процеса през 1933 г. се надигнаха хиляди по цялата планета и такива големи имена като Ромен Ролан изнасяха пламенни речи пред многобройни митинги, а в Лондон бе организиран контрапроцес.
И днес, когато в много страни по света в знак на признателност към Георги Димитров има кръстени елици, у нас някои се стремят това име да бъде изтрито от българската история.
Снимки Мари Къналян и Красимир Пеков
Сподели в
|
Въпреки толкова натовареното ни с всякакъв вид емоции и преживявания време, винаги има мигове, в които да се спрем и припомним за големите личности от българската история, оставили своите трайни следи в живота на България и дали й немалко от себе си. Такава е личността и на генерал Владимир Стойчев, чиято 125-годишнина от рождението събра в Пресклуб „Журналист“ негови почитатели и представители на Инициативния комитет, организирал отбелязването на тази славна дата.
Въпреки толкова натовареното ни с всякакъв вид емоции и преживявания време, винаги има мигове, в които да се спрем и припомним за големите личности от българската история, оставили своите трайни следи в живота на България и дали й немалко от себе си. Такава е личността и на генерал Владимир Стойчев, чиято 125-годишнина от рождението събра в Пресклуб „Журналист“ негови почитатели и представители на Инициативния комитет, организирал отбелязването на тази славна дата.
15.03.2017/12:17
„Много ми е приятно, че днес можем да се поздравим с идването на пролетта, както повелява традицията, и нека слънцето и щастието да ни съпътстват през цялата година“ – с тези думи се обърна към дошлите в Пресклуб „Журналист“ председателят на СБЖ Снежана Тодорова, а поводът беше пресконференцията на Инициативния комитет с председател ген. Ангел Марин за отбелязването на 135-годишнината от рождението на Георги Димитров.
„Много ми е приятно, че днес можем да се поздравим с идването на пролетта, както повелява традицията, и нека слънцето и щастието да ни съпътстват през цялата година“ – с тези думи се обърна към дошлите в Пресклуб „Журналист“ председателят на СБЖ Снежана Тодорова, а поводът беше пресконференцията на Инициативния комитет с председател ген. Ангел Марин за отбелязването на 135-годишнината от рождението на Георги Димитров.
01.03.2017/22:15
Дружествата на СБЖ и членовете на организацията ползват залата на Пресклуб „Журналист” безплатно само за техни събрания. Премиери на книги, чествания на го
Дружествата на СБЖ и членовете на организацията ползват залата на Пресклуб „Журналист” безплатно само за техни събрания. Премиери на книги, чествания на годишнини и на други лични събития се заплащат от членовете на СБЖ на половин цена от обявения наем.
1.1.При събития, провеждани след края на работното време на администрацията ( 9-17:30 ч. ), се заплаща допълнителен хонорар за извънредното ангажиране на служителите и охрана на сградата.
Лица и организации, нечленуващи в СБЖ, могат да наемат залата на пресклуб „Журналист” на цени (без ДДС), както следва:
2.1.Наем на залата - 100 лв. /час.
2.2.Допълнителни услуги за събитието:
а/ озвучаване - 20 лв.;
б/ мултимедия /екран, лаптоп/ – 30
28.02.2017/10:46
|
|
СБЖ внесе в Народното събрание предложения за законодателни промени, които да направят по-прозрачна собствеността на медиите и тяхното финансиране, както и да защитят журналистическия труд. Целта им е да гарантират по-голяма сигурност на журналистите, да помогнат за закрила на медийната среда чрез нов механизъм за подкрепа на печатните издания.
Предложенията и мотивите за тях могат да се видят тук.


Представяме ви
На 8 юни 1972 г. южновиетнамският фотограф Ник Ут заснема покъртителен кадър с пищящо от болка и ужас голо момиченце, обгорено от изсипан над село Чан Банг край Сайгон американски напалм. Какво стои зад разтърсващия образ?
09.06.2022 /20:20 | Автор: Къдринка Къдринова | Източник: baricada.org
От 5 юни насам няма никаква следа от британския журналист Дом Филипс, писал за „Гардиан”, „Вашингтон пост” и „Ню Йорк Таймс”, и от придружаващия го бразилски експерт по коренните амазонски народи Бруно Араужо Перейра. Двамата си били на експедиция в долината Жавари край границата с Колумбия и Перу. Властите са мудни в издирването, а в зоната действат наркотични, златодобивни, дърводобивни, земеделски и бракониерски мафии.
09.06.2022 /18:02 | Автор: Къдринка Къдринова | Източник: baricada.org
В навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност известната българска изкуствоведка, журналистка и познавач на тънкостите на Седмото изкуство Олга Маркова получи най-престижното отличие на Министерство на културата „Златен век“ – звезда.
Отдавна искахме тя да гостува на сайта на СБЖ, но все нещо се случваше. Тези дни Олга Маркова намери време да разговаряме с нея за българската журналистика, изкуство и кино, за нейните срещи със звездите от големия екран, за разговорите ѝ с тях и незададените въпроси.
09.06.2022 /09:38 | Автор: Розалина Евдокимова | Източник: СБЖ
Снежана Тодорова, Соня Алексиева, Енчо Господинов, Иван Тодоров, Красимира Дионисиева нанизаха пъстра броеница от спомени за големия журналист, писател и пътешественик Ясен Антов на сбирка в негова памет, организирана от журналистическото дружество „Пътешествие и туризъм”. Включи се и синът му Траян Антов, известен спортен журналист, а специален видеопоздрав отправи и внучката му Мария, студентка в Амстердам.
27.05.2022 /16:30 | Автор: Къдринка Къдринова | Източник: СБЖ
Спомени и архиви
Журналисти, а не научни работници първи разясняват на широката публика произхода на името на Плевен.
20.06.2022 /18:19 | Автор: Иван Каневчев | Източник: СБЖ
Явор Чучков търси подкрепа за издигане на паметник на своя прадядо Ефрем Чучков (1870-1923) - един от ръководителите на българската организация ВМОРО/ВМРО, най-големият приятел и съратник на Гоце Делчев.
05.06.2022 /17:24 | Автор: Явор Чучков | Източник: СБЖ
Акценти и позиции
Недопустимо е – особено за европейци – да се забравят думите на Волтер: „Може да не съм съгласен с това, което казваш, но докато съм жив, ще защитавам правото ти да го казваш”. Повтаряме и подчертаваме: спусканите от ЕС забрани за достъп до медийни източници, обявявани за пропагандни, погазват гражданските свободи в обществото и пречат на професионалната работа на журналистите.
07.06.2022 /18:49
В деня в памет на великия поет, публицист, революционер и на всички, паднали за свободата и независимостта на България, нека отново сверим посоката си със завещания от тях морален и духовен кодекс.
02.06.2022 /08:00
Нека поднесем цветя и се поклоним пред великото дело на светите братя Кирил и Методий, дарили ни с азбуката и с извисяващата сила на просветата.
23.05.2022 /15:54
Мнения
Размисли по повод два телевизионни концерта в празничните дни.
26.04.2022 /15:08 | Автор: Лозан Такев | Източник: СБЖ
Министерството на културата отказа да подпомогне с 2000 лв. издаването на сборник с лирика на поета, написал „Една българска роза”, по повод неговата 95-годишнина, защото там не са чували за него.
19.04.2022 /20:09 | Автор: Лозан Такев | Източник: СБЖ
В момента онлайн: 29 гости
|