В Крайдунавска Добруджа четат онлайн стари вестници
03.12.2020 /15:47 | Автор : Йордан Георгиев | Източник: СБЖ |
Големина на шрифт: a a Отпечатай:  |
Част от вестниците през онова време в Силистра На 24 септември 1885 г. с първия брой на в. „Време“ в Силистра стартира издаването на вестници. Така на практика преди 135 години се „роди“ журналистическата преса в Крайдунавска Добруджа, както наричат областта. Словосъчетанието е в обръщение от 60-те години на миналия век и се приписва като идея на журналиста Любен Антонов от Русе, който е бил 45 години отговарящ за Силистра кореспондент.
Преди 10 години Дружество Силистра към СБЖ, Регионалната библиотека и Художествената галерия проведоха изложба, в която подредиха копия на първите страници на близо 80 вестника, излизали след 1885 г. и излизащи в региона в първото десетилетие на 21 в. Тогава тя бе съчетана с изложба за годишнината от създаването на Съюза на българските журналисти, гостувала в крайдунавския град.
Регионална библиотека „Партений Павлович” приключи дейностите по проект „Достойно минало – европейско бъдеще: 150 години библиотечно дело в Силистренския край”, по договор № РД-11-06-348/12.10.2020 г. с Министерство на културата.
На сайта на библиотеката www.libsilistra.bg
са публикувани 3 общественополезни краеведски бази данни с информация за местния периодичен печат до 1944 г., историческо развитие на етимологията на селищните имена в Силистренския край и 64 легенди и предания за региона. Те са предназначени за историци, краеведи, учители и ученици. Събраната информация ще подпомогне изследванията за Силистренския край и обучението по история.
Някои от изданията от „онова време“, а и след него до 1940 г., са достъпни за преглед в сайта на Регионална библиотека Силистра, защото са уникална част от писменото културно-историческо наследство на град Силистра и на Добруджанския край. Оригиналите на настоящите документи се намират във фондовете на Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий” в София, библиотеката на Академията на Румъния в Букурещ и др.
Периодичните издания бяха издирени преди години и впоследствие сканирани по проект „Историческа памет”. Дейностите са продължени с проект „Силистра е-достъпна”. Електронното издание е реализирано по проект „Достойно минало – европейско бъдеще: 150 години библиотечно дело в Силистренския край”, по договор между Министерство на културата и Регионална библиотека „Партений Павлович” – Силистра.
На сайта по повод осъществената инициатива четем: „Дигитална библиотека „Е-Силистра“ съдържа копия на съхраняваните в други библиотеки, архиви и музеи в България и Румъния вестници и списания, издадени в Крайдунавска Добруджа в периода 1885-1940 г. Дигиталната библиотека е предназначена за широк кръг български и чуждестранни потребители – историци, краеведи и изследователи, ученици и студенти, граждани.
След подписването на Крайовския мирен договор през 1940 г. между България и Румъния, с който Южна Добруджа се възвръща към България, румънската гражданска и военна администрация изнася почти всички архивни документални материали, както и повечето периодични издания, печатани в региона по това време.
Тази документална празнина създава много пречки
както пред изследователите на периода на румънското управление, така и пред гражданите на Силистра и областта, свързани с всички области на живота (съдебна система, кадастър, граждански регистри т. н.).
Издирени и репродуцирани са периодични издания, издавани в Силистренска област в периода 1878-1940 г. Направен е обстоен прочит, библиографско описание и аналитична обработка, придружена с препоръчителни читателски анотации на набавените документи. Издаден е своден каталог „Документи и периодични издания 1878-1940 г.”.
Той съдържа библиографски описания на източниците и тяхното местонахождение, списък на набавените копия на вестници и списания, списък на липсващите периодични издания с неустановено местонахождение, списък на съкращенията, именен показалец, географски показалец, показалец на печатниците и др. Създадена е дигитална библиотека „Силистра е-достъпна”. В нея текущо се публикуват обработените дигитализирани периодични издания.
Копията са обработени чрез форматиране и компресиране в JPEG формат. Снимките са въведени в PDF/A файл (което позволява търсене по дума в документ), а достъпът е без ограничения до пълнотекстови масиви на вестници, списания, бюлетини, единични и юбилейни листове. Заглавията на периодичните издания са подредени в азбучен ред и са придружени с аналитично библиографско описание.
Мащабът на страниците може да бъде избран от потребителя. В документите може да бъде извършвано търсене по дума. Под формата на документи отделни броеве на периодични издания могат да бъдат изтегляни и принтирани.
Преди години със съдействието на община Силистра местният държавен архив издаде сборника с автентични документи, известен като „Кондика на силистренската българска община 1870-1881 г.“. През септември 2013 г. в Регионална библиотека „Партений Павлович“ бе представена книгата „Силистра. Документи (1849-1900 г.)“ по материали, съхранявани в София. Идеята е на дългогодишния директор на библиотеката Лидия Димитрова, а реализацията е на доц. д-р Ружа Симеонова, директор на научния архив на БАН.
Сподели в
|
Изданието тръгва като "ежедневен работнически вестник" на 5 май 1912 г.
Изданието тръгва като "ежедневен работнически вестник" на 5 май 1912 г.
05.05.2022/16:17
В новия том VII на „Известия на бургаския музей“ е публикувано изследването на журналистката Диана Славчева „Бургаската преса в годините от Освобождението до 1944 г.“
В новия том VII на „Известия на бургаския музей“ е публикувано изследването на журналистката Диана Славчева „Бургаската преса в годините от Освобождението до 1944 г.“
18.01.2022/13:10
Медийната мрежа в област Силистра в миналото е представлявала богата палитра. Понастоящем - скромна, но от сърце
Медийната мрежа в област Силистра в миналото е представлявала богата палитра. Понастоящем - скромна, но от сърце
01.10.2021/19:06
Предлагаме и последната част от трилогията на известния журналист международник Константин Иванов за професионалния му път, излязла във в. "Дума".
Предлагаме и последната част от трилогията на известния журналист международник Константин Иванов за професионалния му път, излязла във в. "Дума".
30.08.2021/18:49
Известният ас на международната журналистика Константин Иванов представи във в. "Дума" поредица от три части с разкази от 60-годишата си история в професията.
Известният ас на международната журналистика Константин Иванов представи във в. "Дума" поредица от три части с разкази от 60-годишата си история в професията.
29.08.2021/15:51
|
|
СБЖ внесе в Народното събрание предложения за законодателни промени, които да направят по-прозрачна собствеността на медиите и тяхното финансиране, както и да защитят журналистическия труд. Целта им е да гарантират по-голяма сигурност на журналистите, да помогнат за закрила на медийната среда чрез нов механизъм за подкрепа на печатните издания.
Предложенията и мотивите за тях могат да се видят тук.


Представяме ви
През годините на демокрация у нас може все още и да липсва свобода на словото, но пък разцъфтява книгоиздаването. И всеки реши, че може да бъде писател, а не читател, както се казваше в един виц за чукчите. Но никой не се сеща да пита какво им е на продавачите на книги, които някои с огромен респект наричат още и продавачи на светове. Такъв е и моят гост, с когото разговаряме пред най-светлия ни празник – Деня на писмеността и културата. Нида Аббасс е сред малкото млади хора, още от дете закърмени с любов към книгите. И днес може да се каже, че е сбъднал мечтата си да е продавач на книги и то в една от книжарниците с душа и традиции - „Нисим“.
23.05.2022 /20:58 | Автор: Розалина Евдокимова | Източник: СБЖ
В навечерието на 24 май разговаряме за бъдещето на Студентската телевизия „Алма матер“ с доц. д-р Светлана Божилова, която е сред нейните създатели и дългогодишен ръководител.
23.05.2022 /17:10 | Автор: Майя Любомирска | Източник: СБЖ
Тодор Попов е журналист от Самоков, дългогодишен председател на дружеството на СБЖ там. На него дължим инициативата да има паметник на Константин Фотинов – създателят на първото българско списание ,,Любословие", в родния му град.
21.05.2022 /08:28 | Автор: Петя Пейчева | Източник: СБЖ
Протести избухнаха в Сантяго, след като на 12 май почина Франсиска Сандовал, работила за известна алтернативна телевизия. Тя бе простреляна в лицето, докато отразяваше избухнали безредици след Първомайската демонстрация в чилийската столица. Ранени бяха още двама журналисти от същата медия. Подозренията са, че стрелялият е дребен мафиот, свързан с карабинерите – репресивна структура, която новият президент Габриел Борич така и не реформира.
15.05.2022 /12:00 | Автор: Къдринка Къдринова | Източник: baricada.org
Спомени и архиви
Изданието тръгва като "ежедневен работнически вестник" на 5 май 1912 г.
05.05.2022 /16:17 | Източник: СБЖ
В новия том VII на „Известия на бургаския музей“ е публикувано изследването на журналистката Диана Славчева „Бургаската преса в годините от Освобождението до 1944 г.“
18.01.2022 /13:10 | Източник: СБЖ
Акценти и позиции
Нека поднесем цветя и се поклоним пред великото дело на светите братя Кирил и Методий, дарили ни с азбуката и с извисяващата сила на просветата.
23.05.2022 /15:54
СБЖ изразява възмущение и осъжда бруталните убийства на четири журналистки в рмките на четири дни в три различни страни. Съболезнования и солидарност за близките и колегите на убитите Йесения Мойинедо, Шейла Хоана Гарсия, Ширин Абу Акле, Франсиска Сандовал, както и на всички журналисти, станали жертви на жестоки разправи където и да е по света. Посегателството срещу всеки един колега е посегателство срещу всеки от нас.
15.05.2022 /12:40
Какви размисли буди новият доклад на „Репортери без граници” с внезапното скачане на България с 21 позиции нагоре по медийна свобода и докъде стигнахме след миналогодишната декларация „Виндхук+30”?
03.05.2022 /16:03
Мнения
Размисли по повод два телевизионни концерта в празничните дни.
26.04.2022 /15:08 | Автор: Лозан Такев | Източник: СБЖ
Министерството на културата отказа да подпомогне с 2000 лв. издаването на сборник с лирика на поета, написал „Една българска роза”, по повод неговата 95-годишнина, защото там не са чували за него.
19.04.2022 /20:09 | Автор: Лозан Такев | Източник: СБЖ
В момента онлайн: 36 гости
|