След като проведоха предупредителна едночасова стачка на 23 май, журналистите от обществената RTV в Словения ще очакват в течение на една седмица изпълнение на исканията си за деполитизация на медията, редакционна автономия и достойни трудови условия. При неизпълнение ще искат оставката на група членове на ръководството на RTV.
Служителите на обществената словенска телевизия RTV Slovenija стачкуваха в продължение на един час в понеделник, 23 май, за да повторят вече отпрвяните си и по-рано искания за журналистическа и редакционна автономия и прекратяване на политизацията на обществената телевизия, изтъквайки същевременон, че това водещи условия при демокрацията, пише sloveniatimes.com.
Журналистите се оплакват и от липсата на социален диалог,. Те обявиха, че ще очакват стачните им искания да бъдат изпълнени до 30 май. Сред тези искания са също така достойни трудови условия, ясна кадрова политика, демократичен социален диалог и оттегляне на всички вредни решения на Програмния съвет.
Ако исканията им не бъдат изпълнени до 30 май, журналистите ще поискат оставката на главната редакторк на новинарската програма на TV Slovenija Ядранка Реберник, изпълняващия длъжността редактор на новинарския портал на MMC Игор Пиркович, ръководителя на Програмния съвет Петер Грегорчич и генералния директор на RTV Slovenija Андрей Грах Ватмоу.
Журналистката Хелена Милинкович, главен упрвляващ търговските операции на RTV Slovenija, обяснява, че стачката е било последното средство, до което са прибегнали протестиращите, след като преди това в безплодни разговори с ръководството дълго са изтъквали нередностите и непрофесионализма в телевизията.
„Ние сме тук за обществеността, искаме обществените медии да преследват обществения интерес“, подчертава Милинкович. Тя сочи още, че персоналът отказва да бъде разделен на леви и десни журналисти.
Марсел Щефанчич, който наскоро беше уволнен като водещ на актуалното предаване Studio City, също се обърна към медийните работници, събрали се на 23 май пред централата на TV Slovenija в Любляна, както и пред регионалните центрове на общественото радио в Копер и Марибор . Щефанчич каза, че преди изборите през април TV Slovenija е била поета от хора, които са я превърнали в „пропагандна избирателна машина“. Според Щефанчич е крайно време RTV Slovenija да бъде поета от професионалисти, които познават, разбират и ценят RTV Slovenija.
Говорейки от името на портала на MMC, Ана Юрк заяви, че откакто Пиркович наскоро стана временно изпълняващ длъжността редактор, бюрото е било в „режим на самоорганизиране“. Тя обвини Пиркович, че почти не си върши работата, като в същото време се намесва в много конкретни политически теми, без да обяснява каквито и да било взети от него решения относно съдържанието.
Марта Разборшек, репортер на телевизия Словения, призова новото правителство да изготви законопроект заедно с персонала за предотвратяване на политическа намеса в RTV Словения.
Становището, че стачката на 23 май не е краят, а само началото, изрази Петра Лесяк Тушек, ръководителка на Асоциацията на словенските журналисти (DNS). Тя каза, че е „необходимо да се деполитизира обществената медия, която не бива да обслужва никого, още по-малко може да бъде нечий слуга“.
Подкрепа за стачката, организирана от координационна група на синдикатите в RTV Slovenija, изразиха и служители на Радио Словения, както и няколко профсъюза, включително Синдиката на журналистите, Синдиката на здравеопазването и социалните грижи, KSJS - конфедерацията на синдикатите в публичния сектор, както и един на двата полицейски синдиката СПС.
Ръководителят на KSJS Бранимир Щрукел заяви че обществените синдикати подкрепят персонала на RTV Slovenija, защото отстояват това, което е ключово за една демократична среда – автономията в информирането на обществото. Той е убеден, че единственият начин ръководството да действа конструктивно е да приеме като ядро на споразумението за стачката разпоредба, гарантираща автономия на журналистите.
Междувременно Словенската асоциация на журналистите и коментаторите (ZNP) зае различна позиция. Според нея стачката е ненужна, а исканията за оставките за неоправдани. ZNP смята, че назначенията са в съответствие със закона и не е имало опити за посегателство върху журналистическата автономия. Стачкуващите защитават придобитите си привилегии и се противопоставят на промяната, която е абсолютно необходима за засилване на плурализма и професионализма в RTV Slovenija, се казва в прессъобщение на асоциацията.