Във връзка с инициативата на СБЖ за защита на журналистическия труд бе изработен юридически прецизираният текст на публикуваните тук предложения
ПРЕДЛОЖЕНИЯ
ЗА ПРОМЕНИ В ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО
ВЪВ ВРЪЗКА С ИНИЦИАТИВАТА НА СБЖ
ЗА ЗАЩИТА НА ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИЯ ТРУД
I.По въпроса за защитата на журналистите при сключване на колективен трудов договор и при определяне на условията за пенсиониране:
Предлагаме да се приеме Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда както следва:
§ 1. Към чл.52 се създава нова ал.5 със следното съдържание:“(5) Несключването на колективен трудов договор на отраслово и браншово равнище не може да бъде основание за отказ да се водят преговори за сключване на колективен трудов договор в отделно предприятие.“
§ 2. Чл.52, ал.2 да се измени и да придобие следното съдържание: (2) „Синдикалните организации на браншово или отраслово равнище, както и на равнище предприятие и община могат да предявяват срещу виновния работодател иск за обезщетение на причинените имуществени и неимуществени вреди.“
II. По въпроса за предложението журвалистическият труд да се обяви да втора категория труд:
Предлагаме да се приеме Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване със следното съдържание:
§ 1. Заглавието на чл.69в да се допълни с думите „и от журналисти“:
§ 2. В чл.69в, ал.1, изр. първо след думата „учителите“ се добавят думите „и журналисти“. (Текстът на разпоредбата придобива следния вид „ Учителите и журналистите придобиват право на пенсия за осигурителен стаж и възраст при навършване на възраст 57 години и 10 месеца от жените и 60 години и 10 месеца от мъжете и осигурителен стаж в професията 25 години и 8 месеца за жените и 30 години и 8 месеца за мъжете“).
§ 3. Към чл.69в се създава нова ал.6 със следното съдържание: „(6) На лицата по ал. 1 се изплаща срочна пенсия за ранно пенсиониране в размер, определен по реда на чл.70 и намален с 0,1 на сто за всеки месец, недостигащ на лицето до навършване на възрастта му за придобиване право на пенсия по чл.68 ал.1.“
III.По въпроса за регламентиране на собствеността върху медиите:
Предлагаме да се приеме Закон за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията както следва:
§ 1. В чл.8 се създава нова т.16 със следното съдържание: „16. води регистър на собствеността върху печатните медии.“
§ 2. Създава се нов чл.26а със заглавие „Регистър на собствеността върху печатни медии“ със следното съдържание:
„(1) Лицата, които притежават пряко или чрез другиго ценни книги и дялове в търговски дружества – издатели на печатни медии са длъжни да декларират размера на участието си в регистъра по чл.8 в срок от един месец от датата на придобиването им, а при промяна и при прекратяване на участието от датата, на която те са настъпили.
(2) Регистърът по чл.8 е публичен като достъпът до данните в него се осъщесгвява по реда на Закона за достъп до обществена информация.“
§ 3. Създават се нови ал.3, ал.4 и ал.5 на чл.99 със следното съдържание: „(3) За неизпълнение на задължението по чл.26а председателят на комисията налага имущестнени санкции и глоби.
(4) Актовете за установяване на нарушенията се издават от упълномощени от председатела на комисията длъжностни лица. Наказателните постановления се издават от председателя на комисията.
(5) Установяването на нарушението, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на ЗАНН“
§ 4. Създава се нов чл.100а със следното съдържание: „За неизпълнение на задължението по чл.26а на юридическите лица се налага имуществена санкция в размер на 5 на сто от оборота им за предходната финансова година
§ 5. Създава се нов чл.102а със следното съдържание: „За неизпълнение на задължението по чл.26а на физическите лица се налага глоба в размер до 2000 лв .“
ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
§ 6. По смисъла на този закон „печатни медии“ са вестници или списания, които излизат в последователна поредица с интервал между отделните броеве не по-голям от 1 месец.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 7. Този закон отменя чл.7а и чл.17, ал.6 от Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения.
§ 8. В чл.17, ал.2 от Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения изразът „или по чл.7а, ал.1“ се заличава.
§ 9. В едномесечен срок от влизането на закона в сила лицата, които притежават ценни книги и дялове в търговски дружества – издатели на печатни медии са длъжни да декларират размера на участието си в регистъра по чл.8. В случай на неизпълнение се прилагат разпоредбите на чл.99, ал.3, ал.4 и ал.5, чл.100а и чл.102а.“
IV. По въпроса за установяване на санкция за неспазване на националния Етичен кодекс на българските медии:
Предлагаме да се приеме Закон за изменение и дипълнение на Закона за радиото и телевизията както следва:
§ 1. Създава се нова ал.3 на чл.76 със следното съдържание: „(3) Доставчиците на медиини услуги, които не са се задължили да спазват Етичния кодекс на българските медии не могат да получават държавно финансиране.“
V. По въпроса за гражданската квота в СЕМ:
Предлага да се приеме Закон за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията както следва:
§ 1. В чл.24, ал.1 цифрата 5 се заменя с цифрата 9. След думите „Народното събрание“ се поставя запетая, а съюзът „и“ се заличава. В края на изречението вместо точка се поставя запетая и се добавя следният израз: „и 4 действащи журналисти, избрани от Съвета на учредителите на Фондация „Национален съвет за журналистическа етика“ с квалифицирано мнозинство от 2/3 от състава му, по предложение на главните редактори на медиите – учредители на Фондацията.“
§ 2. В чл.24, ал.2 след думата „Народното събрание“ се поставя запетая и се заличава съюзът “и“, а след думата „президента“ се добавя изразът: „и решението на Съвета на учредителите“, след което текстът продължава.“
§ 3. В чл.29, ал.1, изр. второ след думите „Народно събрание“ се поставя запетая и отпада съюзът „и“, а след думата „президента“ вместо точка се поставя запетая и се допълва изречението с израза: „и през две години от квотата на Съвета на учредителите на Фондация „Национален съвет за журналистическа етика.“
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 4. В срок от един месец от влизането на закона в сила Съветът на учредителите на Фондация „Национален съвет за журналистическа етика“ избира членовете на Съвета за електронни медии от своята квота. Мандатът им изтича с изтичането на мандата на действащите членовете на Съвета за електронни медии, избрани от Народното събрание или назначени от президента.
§ 5. Съставът от квотата на Съвета на учредителите на Фондация „Национален съвет за журналистическа етика“ през първия му мандат се обновява по жребий.
VI. По въпроса за държавното финансиране на медиите:
1.Предлагаме в ежегодния Закон за държавния бюзжет да се предвиди специална субсидия за защита на медийната среда.
2.Да се приеме Закон за изменение и допълнение на Закона за закрила и развитие на културата както следва:
§ 1. В Глава пета се създава се нов раздел III с чл.36а – чл.36н.
Раздел III
Фонд “За защита на медийната среда”
Чл. 36а. (1) Създава се Фонд "За защита на медийната среда“ с цел подпомагане на дейността на централните и регионални печатни медии в Република България.
(2) Фондът е юридическо лице на бюджетна издвържка към министъра на културата със седалище София.
Чл. 36б. (1) Фонд "За защита на медийната среда” се ръководи от управителен съвет, който се състои от 12 членове, 10 от които се избират от Съвета на учредителите на Фондация „Национален съвет за журналистическа етика“ с квалифицирано мнозинство от 2/3 от състава му, по предложение на главните редактори на медиите – учредители на Фондацията.“
(2) В Управителния съвет задължително се включва заместник-министър на културата и заместник-министър на финасите.
(3) Мандатът на членовете на управителния съвет е две година.
Чл.36в. (1) Членовете на Управителния съвет по ал.1 могат да бъдат журналисти с поне пет години професионален стаж в печатна медия и които имат обществен авторитет и професионално признание.
(2) Не могат да бъдат членове на Управителния съвет на Фонда лица, които са осъждани на лишаване от свобода за умишлени престъпления от общ характер или са еднолични търговци, собственици на капитала на търговски дружества, съдружници, управители, прокуристи или членове на ръководни и контролни органи на търговски дружества, които са издатели на печатни медии.
Чл. 36г. (1) Член на управителния съвет може да бъде освободен преди изтичане на мандата му в случай на:
1. трайна фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си повече от три месеца;
2. влязла в сила присъда за умишлено престъпление;
3. влизане в сила на акт, с който е установен конфликт на интереси по Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси;
4.подаване на оставка;
5. смърт.
Чл.36д. (1) Управителният съвет избира свой председател, който ръководи заседанията му.
(2) Управителният съвет избира изпълнителен директор, който не може да бъде негов член. Той ръководи оперативната дейност на Фонда и го представлява пред други физически и юридически лица.
Чл.36е. Министърът на културата приема правилник за устройството и дейността на Фонд “За защита на медийната среда ".
Чл. 36ж. Управителният съвет взема решенията си с мнозинство ¾ от състава си.
Чл. 36з. (1) Средствата във Фонд "За защита на медийната среда" се набират от:
1. субсидия, определена в Закона за държавния бюджет на Република България за съответната бюджетна година;
2. дарения, завещания и спонсорство от български и чуждестранни физически и юридически лица;
3. лихви по сметките на Фонда;
4. петдесет на сто от събраните глоби и имуществени санции по Закона за защита на конкуренцията (предложението по-горе);
5. други източници, определени със закон или с акт на Министерския съвет.
(2) Средствата от Фонда се разходват за:
1. програми и проекти за гарантиране на свободата на словото и развитие на журналистическата етика и саморегулацията в печатните медии;
2. образователни програми в областта на печатните медии;
3. финансово подпомагане на печатни медии.
Чл. 36и. Печатните медии-кандидати за финансово позпомагане представят:
учредителен акт;
2. заверени финансови отчети за две години, предхождащи годината, в която се иска субсидията;
3. документ удостоверяващ структурата на капитала и разпределението на собствеността;
състав на редакционния съвет;
план-стратегия на редакционната политика;
състав на щатните и извънщатните сътрудници.
Чл. 36й. Средствата за финансово подпомагане на печатни медии се разпределя при спазването на следните изисквания:
профил и обществена значимост на медията;
район на разпространение;
читателски интерес;
специфични нужди и потребности, които медията обслужва;
спазваване на Етичния кодекс на българските медии от 2004 г.
Чл.36к. Сумата, която може да получи печатните медия не може да бъде по-голяма от 5 на сто от бюджета й за предходната година. Медии, които получават бюджетни средства по силата на специален закон нямат право да участват в разпределението на субсидията.
Чл.36л. Средствата за финансово подпомагане по чл.36з, ал.2, т.1 и 2, се предоставят като се оценяват обществената значимост на проекта или програмата, тяхната роля за утвърждаването на професионалните стандарти в областта на журналистиката и ефекта им за развитието на правото на свобода на изразяване и достъп до информация.
Чл.36м. (1) Средствата за финансово подпомагане на печатни медии се предоставят след провеждане на конкурс по ред, определен от министъра на културата.
(2) Средствата от Фонда се предоставят въз основа на договор, сключен между него и и спечелилия участник в конкурса.
(3) Резултатите от проведените конкурси се обявяват публично.
Чл.36н. Фондадът публикува ежегоден доклад за своята дейност.
ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
§ 1. По смисъла на този закон “печатн медии“ са вестници или списания, които излизат в последователна поредица с интервал между отделните броеве не по-голям от 1 месец.
VII. По въпроса за промени в Закона за обществените поръчки:
Предлагаме да се приеме Закон за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки както следва:
§ 1. Чл.13, ал.1,т. се отменя. (Той гласи, че Законът за обществените поръчки не се прилага при поръчки за закупуване на програмно време или осигуряване на предавания, които се възлагат на доставчици на медийни услуги).
§ 2. Чл.10, ал.1 се допълва със следното ново изречение: „Медии, които не са се задължили да спазват Етичния кодекс на българските медии, разработен от Фондация „Национален съвет за журналистическа етика“ не могат да бъдат кандидати или участници в процедура за възлагане на обществена поръчка по този закон.“
VIII. По въпроса за наказателната отговорност на журналисти и за посегателства на журналисти:
Предлагаме в Наказателния кодекс да се направят следните изменения и допълнения:
§ 1. В Чл. 131 ал.2 след от Наказателния кодекс да се допълни по следния начин: след думата „(възпиттел)“ да се добавят думите „или на журналист“.
§ 2. Чл.148 ал.1, т.2 се отменя.
Медийни препоръки от Съвета на Европа
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.