Това е първото в България практическо помагало за репортери и студенти по журналистика с интереси в областта на разследванията. Издател е Фондация „Репортер”, а официалната премиера ще е на 30 октомври от 10.00 часа в хотел „Кемпински - Зографски”.
Наръчникът е създаден с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България” и ще се разпространява безплатно сред журналисти, редакции, университети и библиотеки.
Авторският колектив е от петима души – Крум Благов, доц. Тотка Монова, Александър Кашъмов, Румяна Емануилиду и Христо Христов. В него се разглежда ролята на разследващата журналистика в демократичното общество и мястото й в българските медии. Посочени са основните характеристики на журналистическото разследване и разликите между него и обективната журналистика.
Наръчникът систематизира начините за събиране на информация при разследването. На всеки метод е посветена отделна глава. Тъй като повечето от тези технологии могат да се използват и в новинарството, изданието ще бъде полезно на по-широк кръг репортери.
Освен това е направен анализ на практиката на съдилищата, комисиите по журналистическа етика и други регулаторни органи в България с цел да се покаже какво те смятат за допустимо и какво – за неприемливо. По този начин се дават прагматични съвети на професионалната гилдия с цел да се предотвратят или поне да се намалят случаите на съдебно преследване и налагането на различни видове санкции на журналисти.
Във втората част на наръчника са публикувани (изцяло или отчасти) 12 от най-успешните разследвания, публикувани в българската преса. Те са подбрани от съставителите сред 130 разследвания, публикувани в печатни медии и в интернет от началото на ХХІ век досега.
С тях е илюстрирана добрата практика на българската журналистика. Особено ценно е, че препечатките са придружени от обяснение на авторите как са попаднали на темата и са събрали информацията, какви доказателства са си набавили, преди да публикуват своите материали. Така наръчникът става средство за споделяне на опита на някои от най-добрите разследващи журналисти в България.