Обедини ни корейската поговорка: „Важното е какво носиш в душата си“ – а то е искреното приятелство

  • 11.07.2019
  • СБЖ
  • Розалина Евдокимова
Корейските колеги се срещнаха с журналисти от български медии

Една древна корейска мъдрост гласи, че хората със сродни убеждения ще станат приятели още на първата среща, а онези с различни убеждения няма да се сприятелят дори и след хиляди срещи. Че СБЖ и Асоциацията на корейските журналисти (АКЖ) са вече добри приятели показа и поредното гостуване у нас на представители на организацията от Република Корея. Като добри стари приятели бяха посрещнати президентът на АКЖ Джинг Кю Сунг и неговите колеги Канг Хи, Ким Дае Хви, Ким Донг Хоон и Ким Джин Хо от председателя на СБЖ Снежана Тодорова и представители на български медии.

„Привилегия е, че се намирате в сградата на СБЖ, която датира от 1930 г. и се намира в сърцето на София – каза Снежана Тодорова. – Нашата организация е една от най-големите творчески структури и в нея членуват около 5 хил. души.“ Тя разказа, че СБЖ контактува и развива дейност в различни направления и със сродни организации, в това число и с АКЖ от Република Корея, както и с международни авторитетни журналистически структури. Снежана Тодорова запозна гостите също и с основните и преди всичко водещи усилия на Съюза, насочени най-вече в основната журналистическа дейност. „В момента професията ни е в криза и преминава през тежък период – каза тя. – Сблъскваме се с оказване на натиск и цензура. СБЖ се стреми да защитава правата на журналистите и свободата на словото.“  Президентът на АКЖ Джинг Кю Сунг благодари за сърдечното посрещане и припомни за своите предишни срещи в София с прекрасния човек и голям учен проф. Александър Федотов, който винаги се стремеше да даде най-ценното от себе си на всички. Джинг Кю Сунг поднесе съблезнованията си на Снежана Тодорова за голямата загуба  и каза, че ще носи в сърцето си завинаги спомена за учения, който с много любов разкриваше пред студентите тайните на корейската култура. Благодарение на проф. Александър Федотов днес България има един от най-добрите центрове по кореистика, който носи неговото име.

След като представи своите колеги, президентът на АКЖ заяви, че са готови да отговарят на въпросите на медиите, дошли на срещата с тях. И тъй като с днешна дата особена актуалност придобива борбата с фалшивите новини, беше интересно за сайта на СБЖ да се разбере дали в Република Корея този проблем е актуален както у нас,така и по света, и какво предприемат там, за да се прекрати тяхното влияние върху читателите и зрителите. Може би не беше случайно, че всички участници в делегацията с желание и подробно споделиха своя опит по темата. Според Джинг Кю Сунг, и при тях фалшивите новини имат своето присъствие в медиите, но

вече е изградена система,

по която усилено се борят с тях. Към Сеулския народен университет има създаден Институт за борба с фалшивите новини, с който корейските медии работят активно. В тази система е включен и Институтът по медийна етика, който е разработил мерки за предпазване несамо на медиите, но и читателите и зрителите от влиянието на тази порочна практика. Да споделят своето мнение се включиха и останалите корейски гости. Те споделиха,че особено актуална през последните месеци е практиката на отделни медии да организират свои отдели за борба с фейкнюз, като много от тях дори си сътрудничат с чуждестранни институции с намерението да бъде създаден специален орган за борба с фалшивите новини. Но особено належащо и важно е фактите винаги да бъдат проверявани, въпреки че до известна степен това пречи на свободата на словото, което не бива да се случва. Според Ким Донг Хоон от изданието Hankyoreh Media и вицепрезидент на АКЖ, докато преди медиите едни други се наблюдаваха да не критикуват, сега те се следят едни други да не публикуват фалшиви новини, което има своя положителен ефект. „Във вестника, в който работя – каза за сайта на СБЖ Ким, - седмично проверяваме фактите и анализирайки ги, определяме кои са фалшивите новини и кои не.“ За Ким Дае Хви от CBS Media Grroup и също вицепрезидент на АКЖ, най-важното в дадена медия е да се подготвят верните новини, като това трябва да определят работещите в нея журналисти. Само те и през техния поглед може да се извърши най-вярната преценка дали дадена новина е фалшива, или не. „В CBS редовно следим публикуваните в различните новинарски портали новини, за което, разбира се, е необходима бързина – споделиза сайта на СБЖ Ким Дае Хви. - За нас, проследявайки и анализирайки публикациите там, си правим изводите кои портали или новинарски сайтове публикуват фейкнюз. Между другото се стремим да минимализираме ползването на новини от новинарските портали. Дори си имаме и девиз срещу фалшивите новини и той е:  

„Повече новини и по-верни!“,

 но и ние не успяваме да се преборимс докрай с това явление.“ Представителят на CBS подчерта, че в Комисията по етика, която съществува при всяка една медия, освен представители на ръководството и екипа на изданието членуват и депутати, представители на неправителствени организации, образователни формирования и заедно всички участват в изработването на правила за борба с фалшивите новини. Единствената дама сред гостите от Република Корея, чаровната Канг Хи, вицепрезидент на АКЖ, съобщи за сайта на СБЖ, че Асоциацията е изработила свои правила срещу разпротранението на фейкнюз и веднъж в месеца комисия, в чийто състав влизат 10 души, анализират проблемите в корейските медии. Освен това всеки ден те проверяват мониторинга на излизащото в печатните издания и останалите медии, като го подлагат на обсъждане. Оказва се, че по този толкова важен за журналистиката и понякога дори фатален проблем, каквито са фалшивите новини и борбата с тях, има какво да се научи от корейските колеги.

Гостите от Република Корея отговориха и на много други въпроси на различни теми от присъстващите журналисти. Някои от тях се отнасяха до древната култура на страната, като заедно с отговорите у някои от българските журналисти, посетили вече Корея, се събудиха и приятните спомени от досега с красивата и пълна със загадки страна.  

И както е прието при среща на приятели

и тази премина в непринуден и ведър тон. А Снежана Тодорова подчерта,че вниманието на колегите прелетели 8 хил. км, за да се срещнат с българските журналисти  е един от важните моменти, които ни обединяват, за да направим нашата професия привлекателна и да сме заедно.

И както казва друга корейска поговорка - няма значение какво носиш. Важното е какво имаш в душата си. А това е важно,защото за да си добър и приемлив колега, преди всичко трябва да бъдеш добър приятел, което си мисля, че за нашата професия е особено важно.

Снимки Иван Василев