Американски съд официално освободи Асанж след признаване на вина, той лети към Австралия

  • 26.06.2024
  • reuters.com
Момент от излизането на Джулиан Асанж от американския съд на Северните Мариански острови

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асанж официално бе освободен от съд в град Сайпан на американската тихоокеанска островна територия Северни Мариански острови, след като се призна за виновен в нарушаване на Закона за шпионаж на САЩ в рамките на съдебна сделка. Това му позволи веднага да отлети към родната си Австралия, където го чака семейството му, съобщават световните медии.

Освобождаването на Асанж слага край на 14-годишна съдебна сага, по време на която той лежа без никаква присъда над пет години в тежки условия в британския затвор с повишена степен на сигурност "Белмарш", след като преди това беше други седем години в изолация в посолството на Еквадор в Лондон, където потърси убежище, припомня Ройтерс.

Преследването му от САЩ бе заради публикувани от "Уикилийкс" през 2010 г. стотици хиляди класифицирани американски военни документи, разкриващи американски военни престъпления в Афганистан и Ирак. Това е един от най-големите пробиви на секретна информация в историята на САЩ.

За съдебното споразумение с американското правосъдие, което срещу признавне на вина по американския Закон за шпионаж, се ангажира да освободи Асанж, сайтът на СБЖ съобщи рано сутринта на 25 юни, с една от първите публикации по темата в бългаарските медии. Развитието на събитията бе коментирано и от председателя на УС на СБЖ Снежана Тодорова.

По време на тричасовото изслушване в съда в Сайпан Асанж се призна за виновен по едно отправяните му от САЩ общо 18 обвинения, а именно – обвинението съгласно американския Закон за шпионаж в заговор за получаване и разкриване на секретни документи за мериканската национална отбрана.

Асанж заяви, че се е смятал закрилян от Първата поправка на конституцията на САЩ, която защитава свободата на словото. „Работейки като журналист, насърчих източника си да предостави информация, която беше определена като класифицирана, с цел да публикувам тази информация“, каза той пред съда. „Вярвах, че Първата поправка защитава тази дейност, но приемам, че това е... нарушение на Закона за шпионажа.“

Главният окръжен съдия на САЩ Рамона В. Манглона прие признанието му за вина, отбелязвайки, че според правителството действията на Асанж не са довели до жертви. Тя пожела честит рожден ден на Асанж, който на 3 юли навършва 53 години и обяви освобождаването му, тъй като вече е излежал полагаемия му се срок присъда, докато е бил в британския затвор.

„Ние сме твърдо убедени, че г-н Асандж никога не е трябвало да бъде обвиняван по Закона за шпионажа заради действия, каквито журналистите извършват всеки ден“, каза неговият американски адвокат Бари Полак пред репортери пред съда. Той добави, че работата на "Уикилийкс" ще продължи.

Британският и австралийски адвокат на Асанж Дженифър Робинсън благодари на австралийското правителство за дипломатическите усилия през годините с цел д се постигне освобождаването му. „Огромно облекчение е за Джулиан Асанж, семейството му, приятелите му, поддръжниците му, за нас и за всички, които вярват в свободата на словото по света, че сега той може да се върне у дома в Австралия и да се събере със семейството си,“ каза Робинсън пред репортери пред съда.

Асанж напусна съда сред тълпата от телевизионни камери и фотографи, без да отговаря на въпроси, след което помаха, докато се качваше в бял автомобил. Той напусна Сайпан с частен самолет, който излетя към австралийската столица Канбера, където се очаква да кацне около 19:30 часа местно време. (0930 GMT).

„Това, че Джулиан може да се прибере у дома в Австралия и да вижда семейството си редовно, да върши обикновените неща от живота, е безценно“, каза баща му Джон Шиптън пред Ройтерс в Канбера, където очаква завръщането на сина си. "Красотата на обикновеното е същността на живота," добави той.

 Десетки медии от цял ​​свят присъстваха на изслушването в Сайпан, като повечето се събраха пред съдебната зала, за да отразяват процеса. Медиите не бяха допуснати в съдебната зала, за да заснемат самото заседание.

„Гледам това и си мисля колко претоварени трябва да са сетивата му, докато минава през пресата след годините в четирите стени на строго охраняваната му затворническа килия в Белмарш“, коментира Стела Асанж, съпругата на основателя на "Уикилийс", в социалната медийна платформа X.

Политици в Австралия, които водеха кампания за освобождаването му, изразиха загриженост относно признатата от него вина на американска територия, коментирайки, че той е журналист, осъден в крайна сметка за това, че си върши работата. "Това е наистина тревожен прецедент. Това е нещо, което бихме очаквали в авторитарна или тоталитарна страна", каза Андрю Уилки, независим депутат, който ръководи парламентарна група, застъпваща се за Асанж.

Австралийското правителство в последните години настояваше усилено за освобождаването му и повдигна въпроса пред Съединените щати няколко пъти. „Това не е нещо, което се е случило през последните 24 часа“, заяви австралийският премиер Антъни Албанезе на пресконференция в сряда. „Това е нещо, което е обмислено, търпеливо отработено по внимателно преценен начин, това е линията на Австралия.“