От 2007 г. Единбург е първият официално носещ наименованието Литературен град на ЮНЕСКО. Наред с Националната библиотека на Шотландия тук има и Библиотека за поезия, една от малкото специализирани в света. Наблизо е Музеят за истории на хората, провежда се и фестивал за разказване на истории. А международният литературен фестивал е най-големият в света.
,,Уискито и свободата вървят заедно. Отпийте своята глътка." (Робърт Бърнс)
Няма да е Единбург, ако не вали. Дъждът измива каменните сгради и улици, сезон след сезон, и по-ясно личат следите от написаното. Тук е родното място на Дейвид Хюм, Адам Смит, Адам Фъргюсън, сър Уолтър Скот, Робърт Бърнс, Робърт Луис Стивънсън, сър Артър Конан Дойл... Наричано ,,Град на буквите" още от 18 век , ,,северна Атина" и ,,гениално огнище" според Тобаяс Смолет. Хора от целия свят се тълпят в подножието на паметниците. Вали и отнася забравата.
Монументът на Скот се издига на 61 метра. По-висок мемориал на писател съм виждала само в Хавана – 112 м., за Хосе Марти. По 287 тесни стъпала може да се стигне до върха, откъдето се открива целият Единбург. В орнаментите са изобразени 64 фигури на герои на Скот. А в центъра на патинираната неоготическа кула контрастира статуята му от бял карарски мрамор. Недалече, в градините на Принцес стрийт, е скромната плоча на Робърт Стивънсън – ,,човекът от писмата", отказал да има помпозен мемориал. Въпреки това неговият паметен знак е търсен и забележим от посетителите под внушителния Единбургски замък от 12 век.
Заслужена почит са получили и световноизвестните мислители Хюм и Смит, чиито скулптури са до катедралата ,,Сейнт Джайлс" от 12 век, още много просветители и, разбира се, любимият поет Робърт Бърнс.
Ръкописи, първи и редки издания, портрети, лични вещи на Скот, Бърнс и Стивънсън са изложени в Музея на писателите. Тази достолепна къща на Лейди Стеър е построена през 1622 г. Тук са показани печатарската машина за ранния роман ,,Уейвърли" на Уолтър Скот, дъска и фигури за игра на шах, детското му люлеещо се конче. Две зали, посветени на Робърт Бърнс, разказват с поправки, бележки и петънца от мастило в текстовете на неговия ,,език на моето сърце", запазено е и писалището му. В подземието са документирани пътешествията на Робърт Стивънсън чак до остров Самоа, описани в романите му. Ботуши за езда, лула и пръстен, подарен от племенен самоански вожд, с гравиран надпис Tusitala, което се превежда като ,,разказвач на приказки". Върху плочите на малкия площад пред музея са издълбани цитати от различни шотландски автори от 14 век досега. През 1907 г. къщата е дарена на града.
Организират се литературни обиколки на баровете и кафенетата в Единбург, където са се срещали пишещите, предимно от началото до средата на 20 век. Атмосферата е предадена от художника Александър Мофат в картината му ,,Кръчма на поета".
Традицията е продължена от Джоан Роулинг. Единбург е родното място на Хари Потър. Неговата история е вдъхновена от мистичния дух на града, ,,диагон-алната" Виктория стрийт, средновековните кули на Университета, основан през 1582 г., гробището ,,Грейфрайърс". От старите надгробни плочи са заимствани имена на герои в поредицата, тук Роулинг е намирала идеи и образи, търсени от туристите днес. После е сядала в кафенето ,,Къщата на слона" или в някое друго, за да пише романите си. Разходка по следите на Хари Потър отвежда под колоните на историческия парламент, където се намират златните отпечатъци от дланите на Роулинг. За приноса си в живота на града и големи постижения тя е удостоена с наградата на Единбург през 2008 г.
От 2007 г. Единбург е първият официално носещ наименованието Литературен град на ЮНЕСКО. Наред с Националната библиотека на Шотландия тук има и Библиотека за поезия, една от малкото специализирани в света. Наблизо е Музеят за истории на хората, провежда се и фестивал за разказване на истории. А международният литературен фестивал е най-големият в света. Близо 50 са издателствата, първите – датирани от далечната 1508 г., тук започва отпечатването на енциклопедия ,,Британика". Национална агенция подкрепя читателите и пишещите. Дълъг е календарът на обученията, конкурсите, честванията, четенията, книжните панаири и турове...
Единбург наистина е остров на литературни съкровища. Измислени от своите автори, днес са толкова прочути и истински, че сякаш те правят загадъчната шотландска столица по-реална. Една приказка от камък, устояла на времето и дъжда като думите, издялани в нея.
Copyright © 2022 Съюз на българските журналисти. Изработка ApplaDesign.