Годишният доклад на „Репортери без граници“: Застрашително се засилват атаките срещу журналисти

  • 12.12.2024
  • RSF
  • RSF / СБЖ Майя Любомирска

Журналистиката търпи прекомерни човешки жертви. Така може да се обобщи Годишният доклад за 2024 г. на „Репортери без граници“(RSF).

Атаките срещу журналисти застрашително се засилват особено в зони на конфликти, където тази година загубиха живота си над половината от новинарските специалисти.

Газа се откроява като най-опасният регион в света, с най-много журналисти, убити във връзка с работата им през последните пет години.

От октомври 2023 г. над 145 журналисти са били убити от израелската армия, включително най-малко 35, чиято смърт е свързана с тяхната журналистическа дейност, пише още в Годишния доклад на „Репортери без граници“, публикуван на сайта на организацията.

Нещо повече, 550 журналисти по света в момента са лишени от свобода, което е със 7% увеличение спрямо миналата година. Това насилие – често извършвано от правителства и въоръжени групи напълно безнаказано – се нуждае от незабавен отговор. „Репортери без граници“ призовава за спешни действия за защита на журналистите и журналистиката.

„Журналистите не умират, те биват убивани; те не са в затвора, режимите ги затварят; те не изчезват, те са отвлечени. Тези престъпления – често оркестрирани от правителства и въоръжени групи с пълна безнаказаност – нарушават международното право и твърде често остават ненаказани. Трябва да задвижим нещата, да си напомним като граждани, че журналистите умират за нас, да ни държат информирани. Трябва да продължим да броим, назоваваме, осъждаме, разследваме и гарантираме, че справедливостта ще бъде раздадена. Фатализмът никога не трябва да побеждава. Защитата на тези, които ни информират, е защита на истината.”, пише Тибо Брутин, генерален директор на „ Репортери без граници“.

Рекорден брой убити журналисти

По света броят на журналистите, убити за отразяване на зони на конфликт – в Ирак, Судан, Мианмар, Украйна и региона, засегнат от войната в Газа, – достигна петгодишен връх (57,4%).

Газа: най-опасният регион в света за журналисти

През 2024 г. Ивицата Газа представлява близо 30% от журналистите, убити по време на работа, според последната информация на „Репортери без граници“.

Те бяха убити от израелската армия.

Палестина е най-опасната страна за журналисти, регистрирайки по-висок брой смъртни случаи от всяка друга страна през последните пет години. Повече от 145 журналисти са били убити в Палестина от октомври 2023 г., включително най-малко 35 набелязани при изпълнение на служебните задължения, според последната ни информация.

„Репортери без граници“ продължава да разследва тези смъртни случаи, за да идентифицира и осъди умишленото насочване към медийни работници и са подадени четири жалби до Международния наказателен съд (МНС) за военни престъпления, извършени срещу журналисти.

Азия: вторият най-опасен регион за журналисти

Поради големия брой убити журналисти в Пакистан (седем) и протестите, които разтърсиха Бангладеш (пет), Азия остава регионът с втория най-голям брой убити медийни служители.

550 журналисти са в затворите

Броят на журналистите зад решетките се увеличи. Увеличението на броя на задържаните журналисти тази година (+7,2%) се дължи до голяма степен на новите журналисти в ареста в Русия (+8) и Израел (+17).

Израел стана третият по големина затвор за журналисти в света

Израел определено е страната, която е затворила най-много журналисти от началото на войната в Газа през октомври 2023 г. и сега е третият по големина затвор за журналисти в света.

Затворените журналисти са съсредоточени в четири държави

Четирите най-големи затвора в света – Китай (124, включително 11 в Хонконг), Мианмар (61), Израел (41) и Беларус (40) – държат почти половината от задържаните журналисти в света.

250 години затвор: общата присъда на журналисти по света

Лишаването от свобода е оръжие за потискане на журналистиката, особено при инвазията на Русия в Украйна и израелската офанзива в Газа. Русия (38) използва своите затвори като средство за репресии срещу независими руски и украински репортери (19).

55 журналисти държани за заложници

70% от заложниците са в Сирия. Повечето от тях са били отвлечени от Ислямска държава по време на войната и десет години по-късно все още е изключително трудно — ако не и почти невъзможно — да се получи информация за тяхната съдба и местонахождение. Рухването на режима на Башар Асад отвори прозорец на надежда.

Йемен: единствената страна с нови заложници през 2024 г От 55 медийни работници, които в момента са държани за заложници по целия свят, 2 са били отвлечени през 2024 г. от хусите в Йемен.

Мали: единствената страна с нови заложници през 2023 г Режисьорът Салек Аг Джиду и водещият Мустафа Коне от Radio Coton бяха отвлечени на 7 ноември 2023 г. от въоръжена група. Исканият откуп сега е 4 милиона CFA франка (около 6150 евро).

95 изчезнали журналисти

Близо 100 журналисти все още са в неизвестност в 34 страни по света.

Над една четвърт от тези журналисти са изчезнали през последните 10 години. 28 са изчезнали през последното десетилетие

Най-вече те са изчезнали в Мексико (петима), Сирия (трима), Мали (трима), Демократична република Конго (двама), Палестина (двама) и Ирак (двама).

45% от изчезналите журналисти са жертви на насилствено изчезване.

Изчезванията често се приписват на авторитарни или небрежни правителства, което подчертава спешната необходимост от борба с безнаказаността и укрепване на защитата на журналистите.

„Репортери без граници“ призовава всички страни да ратифицират Международната конвенция за защита на всички лица от насилствено изчезване, която беше приета от Общото събрание на ООН през 2006 г., но има само 75 ратификации до момента. Мексико се откроява като страната с най-много изчезнали журналисти: в страната са концентрирани повече от 30% от случаите на изчезнали журналисти. 4 нови насилствени изчезвания са извършени в Буркина Фасо, Никарагуа, Русия и Сирия през 2024 г., заключава Годишният доклад за 2024 г на „Репортери без граници“.